Vedci v hongkongskej rezervácii objavili zvláštne vodné stvorenie. Výskumom zistili, že ide o nový druh medúzy, ktorý patrí medzi najjedovatejšie morské živočíchy. Ako informoval portál DailyMail, toto stvorenie uvoľňuje toxín, ktorý môže v priebehu niekoľkých minút spôsobiť paralýzu, zástavu srdca a dokonca aj smrť.
Nový druh
Netypického živočícha objavili výskumníci z Hong Kong Baptist University pri pozorovaní vodnej plochy v rezervácii Mai Po. Na základe analýzy jeho DNA a tkaniva zistili, že ide o úplne nový druh, ktorý má príbuzných na Jamajke, Floride, v Singapure či Austrálii.
Živočíchy sa nakoniec rozhodli zaradiť k druhom z čeľade Tripedaliidae, v ktorej sa nachádzajú životu nebezpečné morské tvory. "Cubozoa, bežne známa ako štvorhranka, patrí do malej skupiny pŕhlivcov. Verejnosti sú pritom dobre známe svojou jedovatosťou," uvádza sa v štúdii.
Ako živočíchy vyzerajú?
Tím vedcov zhromaždil medúzy v roku 2022. Z výsledkov analýzy zistili, že tento nový druh má tri chápadlá dlhé až 10 centimetrov. Majú pritom plochý tvar, ktorý pripomína pádlo, čo týmto živočíchom umožňuje plávať rýchlejšie. Samotná priehľadná medúza však meria menej ako 2,5 centimetra. Vedci na štvorhrankách tiež objavili 24 očí rozdelených do štyroch skupín po šiestich. Tretina z nich pritom slúži na sledovanie okolia, zatiaľ čo ostatnými živočíchy vnímajú len svetlo.
Vedci však skúmali aj stavbu tela medúz a zistili, že medzi pohlaviami existujú určité rozdiely. Hlavnou odlišnosťou je farba takzvaných krídel pohlavných žliaz, pričom u samičiek majú žltkastý odtieň a u samcov sú biele.
Profesor Qiu Jianwen, ktorý bol vedúcim výskumu, povedal, že medúzy sa v čínskych vodách nevyskytujú veľmi často. Verí preto, že objav prinesie väčšiu rozmanitosť morského života do lokality. "Momentálne je ich výskyt známy iba v Mai Po. Predpokladáme však, že tento druh žije aj v priľahlých vodách ústia Perlovej rieky, keďže sú s ním spojené cez prílivový kanál," poznamenal.