Možno ste sa už stretli s dňami, kedy ste nemali energiu takmer na nič. Odborníci však odhalili, že tento útlm môžu spôsobovať aj obyčajné veci. Podľa nich ale nejde o to, čo robíte, ale ako danú aktivitu vykonávate. Ako informoval portál New York Post, špecializovaní lekári preto odhalili niekoľko príčin, ktorými sa možno aj nechcene vyčerpávate. Ako môžete tieto návyky zmeniť?
Neskorá večera
Existuje dôvod, prečo sa raňajkám pripisuje titul "najdôležitejšie jedlo dňa". Vyvážená strava zložená z plnohodnotných surovín je totiž nevyhnutná na udržanie zdravia a dostatočnej hladiny energie. Správny jedálny lístok však nie je jediným rozhodujúcim faktorom.
Ak si totiž najväčšie jedlo necháte na koniec dňa, môže vám to nasledujúci deň spôsobiť obrovskú únavu. "Príslovie 'raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák' má v skutočnosti biologický základ," hovorí doktorka Mary Valvano, lekárka zo spoločnosti BetterNowMD. "Bunky v našom tele metabolizujú potravu odlišne v závislosti od časti dňa. Konzumácia toho istého jedla o ôsmej ráno a o šiestej večer môže ovplyvniť schopnosť nášho tela premeniť ho na energiu," vysvetlila Valvano.
Nedostatok spánku
Valvano tiež vysvetlila, že konzumácia veľkého množstva jedla vo večerných hodinách môže negatívne ovplyvniť prirodzený cirkadiánny rytmus, čo vedie k prerušovanému spánku. Tento problém nakoniec spôsobí ospalosť cez deň.
Avšak aj iné príčiny spojené so spánkom spôsobujú únavu počas dňa, ako napríklad jeho nedostatok. Štúdia z decembra 2023 uverejnená v časopise Sleep Health naznačila, že siesta cez víkendy vám môže z dlhodobého hľadiska zachrániť život. Vedci zistili, že dve hodiny spánku navyše v týchto dňoch môžu znížiť pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice až o 63 %.
Okrem toho výskum z októbra 2023 odhalil, že krátke zdriemnutia môžu pomôcť ľuďom s únavou. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Sleep Research zistila, že skupina, ktorá si pravidelne zdriemla, bola po prebudení kognitívne čulejšia, a to aj napriek narušenému spánku.
Pitie energetických nápojov
Odborníci tvrdia, že energetické nápoje môžu v skutočnosti spôsobiť opak toho, na čo sú určené. Horšie však je, že sú spájané s poškodzovaním zdravia srdca a mozgu, zápalmi, zvyšovaním krvného tlaku a ďalšími nepriaznivými javmi. "Vážnejšie riziká kofeínu súvisia najmä s častou konzumáciou energetických nápojov," uviedol kardiológ Stephen Devries.
Ukázalo sa však, že iné zdroje kofeínu by mohli byť pre hladinu energie prospešné. "Konzumácia tejto látky z vecí, ako je čaj, najmä zelený, pomáha bojovať proti únave, a to vďaka podpore mitochondrií, ktoré sú zodpovedné za produkciu energie v našich bunkách," povedala Valvano.
Sedavý spôsob života
Či už pracujete doma alebo v kancelárii, sedavý životný štýl, najmä v spojení so stravou s vysokým obsahom cukru, môže znižovať hladinu energie. Odborníci však tvrdia, že tento jav dokáže zvrátiť pravidelné cvičenie. "Snažte sa každý deň venovať aspoň 30 minút pohybu, ako napríklad rýchlej chôdzi, bicyklovaniu alebo plávaniu," uviedla fyziologička Danielle Kelvas.
Odborníčka tiež dodala, že by ste sa mali vyhýbať konzumácii prílišného množstva cukru a polotovarov. Podľa jej slov by perfektná strava mala byť zložená z rôznych druhov ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a chudých bielkovín.
Aj keď niektoré príčiny spôsobujúce únavu nie sú ničím, čoho by ste sa mali obávať, existujú aj okolnosti, pri ktorých by ste radšej mali kontaktovať svojho obvodného lekára. "Je to v tom prípade, ak vaša únava trvá dlhšie ako týždeň alebo dva, alebo vtedy, keď ju sprevádzajú aj ďalšie príznaky, ako sú horúčka, strata chuti do jedla alebo dýchavičnosť," poznamenal portál Harvard Health.