V Číne existuje skupina bohatých ľudí, ktorá je známa tým, že si údajne najíma dvojníkov, aby si odpykali trest odňatia slobody za nich. Toto tvrdenie potvrdzujú správy od polície, ktoré naznačujú, že bohatí Číňania si jednoducho naverbujú náhradných zločincov, aby sa vyhli súdu. Potvrdili, že ak má človek dostatok moci a finančných zdrojov, môže míňať peniaze na to, aby zostal na slobode, uviedol portál Unilad.
Koncept náhradných zločincov siaha až do 19. storočia, pričom taiwanský misionár George Mackay potvrdil, že bol v roku 1895 svedkom toho, ako bohatí využívali chudobných ako náhradných trestancov. "Bolo verejným tajomstvom, že títo muži nemali s prípadom nič spoločné, ale boli podplatení, aby si na šesť týždňov odpykali trest,“ uviedol.
Najímanie dvojníka na výkon trestu odňatia slobody má v Číne dokonca svoj vlastný výraz. Nazýva sa ding zui alebo ti-shen, čo v doslovnom preklade znamená "náhradný zločinec." Právnická agentúra The Reeves Law Group dokonca uvádza, že niektorí dvojníci sú najímaní už za 31 dolárov za každý deň strávený vo väzení.
"Číne vládnu ľudia."
V médiách sa už viackrát objavili podobné prípady, keď sa bohatí Číňania vyhýbali spravodlivosti. Napríklad v roku 2012 novinár Geoffrey Sant napísal článok o Hu Binovi, bohatom 20-ročnom mladíkovi, ktorý pretekal v uliciach mesta Chang-čou, keď zrazil a zabil chodca.
Sant uverejnil svoj článok na portáli Slate, kde vysvetlil, že obeťou sa stal 25-ročný inžinier z veľmi skromného príbytku a Binovo vozidlo ho zasiahlo tak silno, že letel aspoň 18 metrov.
Novinár dodal, že mladík a jeho bohatí priatelia s úsmevom fajčili cigarety a čakali na príchod polície na mieste činu. Bin si potom najal dvojníka, ktorý mal nielen vystupovať na súde za neho, ale mal si aj odsedieť trojročný trest.
Smutné je, že polícia s tým nemôže nič urobiť. Nemenovaný čínsky policajt povedal, že najímanie nie je v Číne zriedkavé. "Amerike vládne zákon, Číne vládnu ľudia. Ak je niekto mocný, je veľká šanca, že sa mu to podarí. Utratia nejaké peniaze, aby zostali slobodní," uviedol v článku pre Slate.