Zaujímavosti
photo Foto
video Video
12. nov. 2023 o 12:00
Miloš Audi, ladbible.com

Najužší londýnsky panelák klame šikovnou optickou ilúziou. Zvnútra ponúka priestranné bývanie

placeholder
Najužší londýnsky panelák klame šikovnou optickou ilúziou.
Zdroj: twitter.com/BangersOnToast, twitter.com/RJT44

V Londýne sa nachádza dom, ktorý aj napriek tomu, že je veľmi úzky, ponúka priestranné bývanie. Je to vďaka šikovnej optickej ilúzii, ktorá z neho vytvára iba tenkú tehlovú stenu.

Zaujímavosti
12. nov. 2023 o 12:00
Najužší londýnsky panelák klame šikovnou optickou ilúziou. Zvnútra ponúka priestranné bývanie

V Londýne sa nachádza dom, ktorý aj napriek tomu, že je veľmi úzky, ponúka priestranné bývanie. Je to vďaka šikovnej optickej ilúzii, ktorá z neho vytvára iba tenkú tehlovú stenu.

Množstvo Slovákov preferuje bývanie v byte. Niektorí ľudia sa však musia prispôsobiť naozaj malým priestorom, ktoré nedovoľujú zrealizovať žiadne veľké dizajnérske nápady. Ako informoval portál LADBible, v Londýne tiež stojí výšková budova, ktorá na prvý pohľad pripomína úzky panelák. Keď však vojdete dovnútra, zistíte, že vďaka fascinujúcej optickej ilúzii je tento bytový dom oveľa priestrannejší.

Zdanie môže klamať

Bizarný bytový dom stojí na námestí Thurloe v londýnskej mestskej štvrti South Kensington. Postavili ho už v 80. rokoch 19. storočia, pričom mnohým ľuďom pripomína slávny dom Fénixovho rádu zo série Harry Potter. Dôvodom je, že je neuveriteľne tenký a v najužšom bode meria iba približne 180 centimetrov. "Tam by som mal veľkú klaustrofóbiu," uviedol jeden z používateľov v komentári.

Hoci sa zdá nemožné, že by niekto v tomto dome pohodlne býval, nie je to pravda. Panelák totiž ovplyvňuje šikovný optický klam, ktorý celú stavbu vizuálne zužuje. V skutočnosti má tento bytový dom trojuholníkový tvar, pričom v najširšom bode sa rozprestiera na úctyhodných 10 metrov. Bol postavený tak, aby zaplnil prázdny pozemok po tom, čo železnica Metropolitan District Railway, dnešné londýnske metro, prinútila majiteľov k zbúraniu niekoľkých domov na ulici.

Vysoká cena napriek bizarnému tvaru

Napriek svojej nezvyčajnej architektúre sa jednotlivé byty predávajú za ohromných 855-tisíc libier. Dôvodom je, že okrem výhľadu na celý Londýn poskytujú priamy prístup na centrálnu terasu či do záhrad Thurloe Square Gardens, ktoré sú vhodné aj pre psy.

Okrem toho majitelia tvrdia, že dizajn priestoru ťaží zo svojej polohy úplné maximum. "Má ideálnu polohu v srdci štvrte South Kensington, pričom ľudia môžu využívať širokú škálu obchodov, reštaurácií a kaviarní v bezprostrednom okolí či vynikajúce dopravné spojenie," uvádza popis nehnuteľnosti na portáli britskej realitnej kancelárie Purple Bricks.

Toto nie je jediná budova, ktorá aj z malého priestoru dokáže vytvoriť priestranné bývanie. Podobná stavba sa nachádza aj v susednom Poľsku, pričom ide o najužší dom na svete. V roku 2012 ho postavil architekt Jakub Szczęsny a je vtesnaný do štrbiny medzi dvomi budovami. Hoci dom zaberá iba 4 metre štvorcové a v najužšom bude je široký iba 80 centimetrov, architekt do troch malých podlaží dokázal zakomponovať spálňu, kúpeľňu, kuchyňu či chladničku.