Mačky často robia podivnú činnosť, kedy svoje predné labky (jednu po druhej) rytmicky vysúvajú a strkajú do nejakého mäkkého predmetu. Táto aktivita, ktorá sa podobá mieseniu cesta, má však pre štvornohých miláčikov dôležitý význam. Ako informoval portál The Conversation, správanie sa najčastejšie prejavuje pri mláďatách, no často sa objavuje aj u dospelých mačiek.
Hlavným dôvodom je evolúcia
Mačky s touto činnosťou začínajú už v mladosti, keď sajú mlieko od svojej matky. S najväčšou pravdepodobnosťou je to preto, že im to pri cicaní pomáha stimulovať prísun mlieka dospelej samice prostredníctvom uvoľňovania oxytocínu. Miesenie k tomu môžu mláďatá používať aj ako formu hmatovej a feromónovej komunikácie s matkou.
Mačky majú vo svojich mäkkých vankúšikoch pachové žľazy a keď vykonávajú túto činnosť, uvoľňujú feromóny spojené s identifikáciou, zdravotným stavom alebo s mnohými ďalšími signálmi. Jedna z týchto látok, ktorá je známa ako "feromón na upokojenie mačiek", dokáže potláčať agresiu u dospelých jedincov.
Činnosť vykonávajú aj staršie mačky
Aj keď mláďatá využívajú miesenie na stimuláciu prísunu mlieka, toto správanie je bežné aj u dospelých mačiek. Je to spôsobené stavom, ktorý sa nazýva neoténia. Pri ňom si zviera zachová svoje mladistvé fyzické či behaviorálne znaky až do dospelosti. Je ale pravdepodobné, že činnosť staršie mačky využívajú aj pri styku s ľuďmi alebo ďalšími zvieratami v domácnosti.
Miesenie môže totiž pomôcť s prenosom správ. Keď je táto činnosť vykonávaná na človeku, ide o spôsob, ktorým chce mačka povedať, že patríme do jej sociálnej skupiny. Správanie môžeme podporovať aj dostatočnou pozornosťou pre zviera, ktoré práve miesi.
Aké pocity toto správanie naznačuje?
Niektoré mačky radi miesia na mäkkých alebo vlnených prikrývkach, pričom ich často aj žujú. To môže byť pre mačku relaxačné alebo upokojujúce. Vykonávanie tejto činnosti tiež odhaľuje, že mačka sa cíti pohodlne. Ak však miesenie robí zviera veľmi často, môže si poškodiť labky, nohy a pri dlhom žuvaní aj papuľku. Vtedy to môže byť znakom toho, že mačka je naopak v strese a potrebuje starostlivosť veterinára.
Existujú aj mačky, ktoré túto činnosť nevykonávajú vôbec. Odborníci tvrdia, že je to spôsobené individuálnou osobnosťou každého zvieraťa. Podľa nich majú tieto jedince vlastné metódy, ako ľuďom ukázať, že sa cítia pohodlne.