Jaskyňa sa nachádza na neobývanom ostrove Staffa pri západnom pobreží Škótska. Napriek svojej relatívne malej veľkosti a odľahlosti priťahuje množstvo návštevníkov a pozornosť púta vďaka svojim nezvyčajným šesťuholníkovým čadičovým stĺpom. Okrem nich je v nej možné nájsť aj päťstranné či sedemstranné stĺpy, uvádza portál IFLScience.
Jaskyňa mala pôvodne iný názov
Za svoj atypický vzhľad vďačí sopečnej činnosti, ku ktorej došlo pred 60 miliónmi rokov pri formovaní Atlantického oceánu. Vedci pôvod týchto tvarov vysvetlili nasledovne: "Pri ich vzniku sa usadzoval obrovský prúd horúcej tekutej magmy. Vonkajšia vrstva začala chladnúť a tmavnúť z oranžovej na čiernu. Tá, keď sa ochladila, sa musela trochu zmenšiť, pretože horúce materiály zvyčajne zaberajú viac miesta ako tie chladnejšie."
Kvôli tomuto zmršťovaniu začal povrch lávy praskať, avšak proces praskania nebol náhodný. V tomto prípade začala láva praskať do pravidelných tvarov. Výskumníci teda ozrejmili, že tieto tvary vznikli kvôli chladeniu lávy a k ich formovaniu dochádzalo na miestach nazývaných centrá. "Ak sú tieto centrá rovnomerne rozmiestnené, sily, ktoré sa ťahajú dovnútra smerom k spomínaným centrám, vytvoria rôzne kusy chladiacej lávy, ktoré sú napríklad šesťuholníkové," dodali experti.
Pôvodný názov pre Fingalovu jaskyňu bol An Uamh Bhin, čo v preklade znamená melodická jaskyňa. Po čase ale bola premenovaná po Fionnovi MacCoolovi, legendárnom bojovníkovi, o ktorom sa v írskej mytológií traduje, že postavil Obrov chodník. Ostrov Staffa preslávil botanik Joseph Banks v roku 1772 a poukázal na jeho krásy. Počas viktoriánskej éry naberal na popularite a priťahoval množstvo slávnych mien vrátane básnika Johna Keatsa, krajinomaliara J. M. W. Turnera alebo spisovateľa Julesa Vernea.
V roku 1847 ostrov navštívila kráľovná Viktória a princ Albert. Výnimkou neboli ani britské rockové legendy zo skupiny Pink Floyd, ktoré nahrali pieseň s názvom Fingal's Cave. Tá mala byť použitá ako soundtrack k filmu Zabriskie Point z roku 1970. Singel ale nikdy nebol vydaný ani použitý vo filme. Ostrov Staffa dodnes láka množstvo zvedavcov a prúdy turistov. A niet sa čomu čudovať.