Korčula bola kedysi súčasťou pevninského Chorvátska, ale to len do momentu, kým sa na konci poslednej doby ľadovej nezvýšila hladina mora. Archeológovia verili, že 4 metre široká cesta pokrytá hrubou vrstvou bahna, bola vytvorená vďaka starovekej hvarskej kultúre. V Jadranskom mori (v hĺbke 4 až 5 metrov) boli objavené kamenné múry, ktoré mohli byť súčasťou antického osídlenia, uvádza portál Ladbible.
História osídlenia sa datuje do roku 4900 pre Kristom
Oblasť bola na rozdiel od väčšiny častí Stredozemného mora v bezpečí pred veľkými vlnami. Pobrežie totiž chráni mnoho ostrovov, vďaka čomu sa lokalita zachovala. Diaľnicu postavili na prepojenie osady Soline s ostrovom Korčula.
Soline objavil v roku 2021 archeológ Mate Parica z University of Zadar prostredníctvom analýzy satelitných snímok oblasti okolo ostrova. Po tom, ako sa im naskytol pohľad na štruktúru na morskom dne, ktorú považovali za ľudské dielo, sa pustili do skúmania.
Rádiokarbónová analýza zachovaného dreva naznačila, že história osídlenia sa datuje do roku 4900 pred Kristom. Na mieste sa našli aj pazúrikové čepele, kamenné sekery a pozostatky ľudí. Odborníci z University of Zadar zdieľali informácie o objave aj vo facebookovom príspevku a mnohých tento jedinečný nález uchvátil.