Menej známy astronaut z misie Apollo 11, ktorý sedel spoločne s Neilom Armstrongom a Buzzom Aldrinom na palube rakety Saturn V, prezradil mnohé o ich dobrodružnej ceste. Michael Collins pilotoval lunárny modul, zatiaľ čo jeho slávnejší kolegovia skúmali povrch Mesiaca. Portál Unilad uvádza, že podľa Collinsa vedci zaobchádzali s členmi posádky po návrate na Zem veľmi zvláštne.
Kľúčová postava v úzadí
"Je to malý krok pre človeka, ale obrovský skok pre ľudstvo." Mnohí poznajú túto slávnu vetu, ktorú vyslovil Neil Armstrong, keď prvýkrát vystúpil z modulu na mesačný povrch. Ale na palube kozmickej lode bol aj tretí astronaut, na ktorého ľudia často zabúdajú.
Collins, ktorý bol vycvičený na pozíciu pilota stíhačky, dlho sníval o tom, že sa dostane do vesmíru. V roku 2019 sa objavil v programe 60 Minutes America, kde odhalil jeho nadšenie z misie. "Mal som najlepšie miesto v Apolle 11? Vôbec nie. Bol som však so sedadlom spokojný. To, že som bol malou súčasťou misie mi vyhovovalo. Okrem toho som bol ich lístok domov, pretože bezo mňa sa nemohli dostať späť," uviedol.
Aj keď bol Mesiac pôsobivý Collins povedal, že sa nič nevyrovná našej domovskej planéte. "Jedlo bolo hrozné, ale užil som si ten čas tam. Je to veľmi drsné a nepohodlné miesto," dodal v rozhovore.
Zvláštne zaobchádzanie
Astronauti si však návrat domov nemohli poriadne vychutnať, pretože vedci museli spraviť množstvo testov. "Umiestnili nás na dva týždne do karantény. Niektorí výskumníci sa totiž obávali, že sme z Mesiaca priniesli patogény, ktoré mohli byť pre ľudstvo nebezpečné. Ich riešením preto bolo umiestniť nás do hermeticky uzavretej miestnosti s obrovskou myšou kolóniou," vysvetlil.
Vedci sa testom snažili zistiť, či sú astronauti v poriadku. Ak by myši prežili, znamenalo by to, že sú zdraví. Ak by ale zahynuli, bol by to vážny problém. "Samozrejme, kontroloval som ich, ale bolo ich príliš veľa na to, aby som dal všetkým mená. Stali sa však mojimi priateľmi," dodal Collins. Myši nakoniec dvojtýždňovú karanténu s astronautmi prežili.