Drvivej väčšine z nás pri pomyslení na Peru napadne Machu Picchu. Niet sa čomu diviť, veď mesto Inkov patrí k novodobým siedmim divom sveta. Peru však ponúka ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvá.
Tie možno zažiť vďaka spiatočným letenkám, ktorých cenovka sa momentálne začína na sume od 719 eur. Pelikán ich má v ponuke s odletom z Viedne či Budapešti. Pozrite sa, čo nemôže chýbať v žiadnom itinerári tejto podmanivej juhoamerickej krajiny.
Div sveta
Miesto, o ktorom už každý z nás počul. Machu Picchu je architektonickým veľdielom starovekej civilizácie Inkov. Okrem historických ruín chrámov či terás sa tu môžete tešiť aj chlpatým kamarátom, ktorí sa pasú v pozadí hmlových hôr. Veď uznajte, čo je viac peruánske, než lama v Machu Picchu?
Známa peruánska scenéria - lama a Machu Picchu
Zdroj:
Shutterstock
Smaragdový rytmus hôr
Lamy vládnu aj údoliu Inkov Valle Sagrado de los Incas. Čakajú vás tu zaujímavé treky smaragdovo-zelenou krajinou, ktorá sa vinie popri terasovitých poliach a starovekých ruinách, ktoré pripomínajú ikonické Machu Picchu. Nestretnete tu toľko turistov a o to viac precítite "rytmus Ánd" a stretnutie s miestnymi komunitami. Svoju základňu na spoznávanie posvätného údolia Inkov si spravte v meste Cusco, ktoré vás očarí koloniálnou architektúrou, farebnými trhmi či rušnými festivalmi.
Mesto Cusco je skvelou základňu pre spoznávanie krajiny.
Zdroj:
Shutterstock
Umelecké dielo matky prírody
Pastvou pre oči sú Dúhové hory. Tento geologický zázrak sa nachádza v nadmorskej výške 5 200 metrov, a preto jeho návšteva dá zabrať. Niekoľkohodinová túra však stojí za to a obdaruje vás nezabudnuteľným výhľadom na pestrofarebné hrebene hôr. Za toto majstrovské dielo môžeme ďakovať matke prírode, ktorá však namiesto farebných štetcov použila rôzne vrstvy minerálov, ktoré sa postarali o dizajn tohto prírodného diela.
Dúhové hory sú pestrofarebným umeleckým dielom prírody.
Zdroj:
Shutterstock
Skrytý klenot v pralese
Za prírodnými krásami sa vydajte aj do dažďového pralesa, kde počas expedície splavíte rieku Amazonku, preniknete do bujnej zelene, ktorá je domovom nepolapiteľných opičiek či ťarbavých leňochov. Na brehoch Amazonky sa dokonca nachádza aj pol miliónové mesto Iquitos - skrytý klenot krajiny. Iquitos je fascinujúcim mestom plným kontrastov a navyše sa pýši svetovým naj. Je totiž najväčším mesto na svete, na ktoré sa nedá dostať po ceste. Ostávajú vám tak len dve možnosti - loď alebo lietadlo.
Cez Peru preteká aj slávna Amazonka.
Zdroj:
Shutterstock
Mystické vody jazera
Ďalším miestom, ktoré sa chváli svetovým naj, je najvyššie položené splavné jazero na svete - Titicaca. Jazero sa rozprestiera na ploche viac ako osemtisíc kilometrov štvorcových a je domovom pre viac ako tri desiatky ostrovov. Na ostrove Amantani sa môžete pripojiť k tradičnému tancu miestnych obyvateľov, ktorých šikovnosť odrážajú ostrovčeky Los Uros vytvorené z rastliny totora. Spomínanú rastlinu využili na sto percent, keďže slúži aj na stavbu obydlí, člnov a dokonca aj na obživu.
Jazero Titicaca je najvyššie položeným jazerom na svete.
Zdroj:
Shutterstock
Pláže ako z katalógu
Okrem vôd najvyššie položeného jazera či Amazonky sa môžete ponoriť aj do azúrových vôd Tichého oceánu. Pláže ako z katalógu sa nachádzajú najmä na severe krajiny. Patrí medzi ne pláž Máncora, ktorú obľubujú surferi i milovníci nočného života. Pokojnejším únikom je neďaleká pláž Punta Sal, uvoľnenú atmosféru si užijete aj na pláži Huanchaco. Rozprávkovým pobrežím sa však môže pochváliť aj hlavné mesto krajiny - Lima.
Pláž Punta Sal ponúka relax pri oceáne.
Zdroj:
Shutterstock
Pestrá Lima
Výkladnou skriňou peruánskej metropoly je štvrť Miraflores. Nájdete v nej spomínané rozprávkové pláže, ale aj parky plné kvetov, či luxusné obchody a špičkové reštaurácie. Avšak, ak si chcete z Limy odniesť autentický zážitok, nevynechajte historické centrum s rušnými uličkami a skvostnými balkónmi. Povinnou zastávkou je aj pyramída Huaca Pucllana či kláštor San Francisco, ktorý patrí k tým najkrajším na kontinente. Limu si zamilujú aj gurmáni, jej prvotriedna kulinárska scéna je výsledkom miešania rôznych medzinárodných vplyvov. Tradičné jedlá preto ohúria aj tie najnáročnejšie jazýčky.
Lima ponúka okrem krásnych pláží či historických námestí aj skvelú gastroscénu.
Zdroj:
Shutterstock
Rozkošné a chutné
Peruánske lamy nie sú len rozkošné, ale aj chutné. Mäso z lamy bolo pre Inkov obľúbeným zdrojom bielkovín a steaky z lamy sú dodnes stálicou miestnych menu. K chutným špecialitám patrí aj pečené morské prasiatko či ceviche - nakladané ryby a morské plody. Dobroty zapite národným pokladom zvaným Inca Kola, ktorý je vyrábaný z byliny Aloysia citrodora pripomínajúcou chuť citróna. Ak však túžite po niečom silnejšom, Peruánci vám odporučia koktejl Pisco sour.
Obľúbeným alkoholickým nápojom Peruáncov je Pisco sour.
Zdroj:
Shutterstock
Nerozlúštená záhada
Jednou z veľkých záhad, nad ktorou si lámu hlavu vedci z celého sveta sú obrazce v Nazce. Tie vznikli niekedy medzi rokmi 200 pred naším letopočtom a 700 nášho letopočtu. Zobrazujú rôzne postavy, zvieratá, vtáky či geometrické tvary , ktoré sú vytvorené na povrchu púštnej skaly. Prečo ich však vytvorili zostáva záhadou. Jedna z teórií hovorí, že obrázkami sa ľudia z kultúry Nazca obrátili na Boha s prosbou o vodu. Ďalšie teórie hovoria, že obrazce tvorili astronomický kalendár či pristávaciu plochu pre mimozemšťanov. Dnes je miesto obľúbeným miestom pre zvedavých turistov.
Obrazce kultúry Nazca sú dodnes nerozlúštenou záhadou.
Zdroj:
Shutterstock