05. feb. 2024 o 12:35
Miloš Audi, unilad.com

Ľudí vydesilo miesto s ľudskými telami v klietkach. Pre vedcov je však veľmi dôležité

placeholder
Ľudí vydesilo miesto s mŕtvymi telami v klietkach.
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@CBSAustinm, reprofoto/youtube.com/@DeathScience

Jedna fotka na sociálnych sieťach spustila obrovskú vlnu reakcií. Boli na nej ukryté ľudské pozostaky v klietkach. Odkiaľ tento obrázok pochádza?

Zaujímavosti
05. feb. 2024 o 12:35
Ľudí vydesilo miesto s ľudskými telami v klietkach. Pre vedcov je však veľmi dôležité

Jedna fotka na sociálnych sieťach spustila obrovskú vlnu reakcií. Boli na nej ukryté ľudské pozostaky v klietkach. Odkiaľ tento obrázok pochádza?

Na sociálnych sieťach sa stali známymi strašidelné letecké zábery, ktoré zobrazujú mŕtve telá v klietkach. Hoci sa mnohí domnievali, že ide o odhalenie praktík nejakého sériového vraha, pravda je celkom iná. Ako informoval portál Unilad, v skutočnosti totiž oblasť slúži vedcom a má veľký význam.

Na čo vedcom slúži táto oblasť?

Desivé zábery uverejnil na sociálnych sieťach profil s názvom Morbid Knowledge. Príspevok odhaľuje fotografiu prevzatú z texaského výskumného inštitútu Forensic Anthropology Research Facility, kde vedci z vtáčej perspektívy točili video viac ako 10,5-hektárového pozemku s podivnými kostrami a telami v klietkach.

Tento projekt pod vedením doktorky Michelle Hamilton, ktorý stál viac ako 100-tisíc dolárov, má však veľmi dôležitý účel. Je domovom približne 50 darovaných tiel, pričom niektoré z nich sú uzavreté v klietkach. Ostatné mŕtvoly sú zase ponechané bez ochrany nad hlavou na priamom slnku.

Vhodná alternatíva pre chudobnejšie rodiny

Výskumníci získavajú telá so súhlasom rodiny zosnulých. Spolupracujú totiž s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby zlepšili svoje znalosti o ľudskom rozklade a ponúkli tieto výsledky vedcom po celom svete.

Od roku 2008, kedy bolo stredisko otvorené, bolo na pozemku študovaných až 150 ľudí, ktorých získali vďaka darom jednotlivých rodín. Pre nich totiž ide o vhodnú alternatívu, pretože ušetria obrovské náklady spojené s pohrebom. Neplatia ani za samotný prevoz, pričom o celý proces sa starajú študenti antropológie z Texas State University.

Okrem toho výskumníci na ranči tiež využívajú svoje znalosti o rozklade, aby pomohli identifikovať telá tých, ktorí zomreli na dehydratáciu alebo úpal. "Naozaj len chceme zistiť, ako tento proces funguje. Máme tu náš malý ekosystém a my chceme pochopiť každú jeho časť," uviedol Daniel Wescott, profesor antropológie a riaditeľ farmy.