08.03.2023 16:06
Miloš Audi, grunge.com

Voda, banány či kuchynská soľ: 7 obyčajných potravín a látok, ktoré vás môžu zabiť

placeholder
7 obyčajných potravín a tovarov, ktoré vás môžu zabiť
Zdroj: istock.com

Podľa výskumníkov existuje množstvo vecí, ktoré môžu človeka zabiť. Medzi ne patria aj obyčajné jedlá a potraviny, ktoré ľudia konzumujú pravidelne každý deň.

08.03.2023 16:06
Voda, banány či kuchynská soľ: 7 obyčajných potravín a látok, ktoré vás môžu zabiť

Podľa výskumníkov existuje množstvo vecí, ktoré môžu človeka zabiť. Medzi ne patria aj obyčajné jedlá a potraviny, ktoré ľudia konzumujú pravidelne každý deň.

Množstvo výskumov sa snažilo zistiť, čo najviac zapríčiňuje smrť ľudí. Hoci sa na popredných miestach objavila rakovina či srdcové choroby, vedci zistili, že aj niektoré bežné potraviny a tovary môžu ukončiť život človeka. Ako však informoval portál Grunge, tento problém pri nich nastane len vtedy, ak to preženiete s ich užívaním. Aké obyčajné veci nás teda môžu zabiť?

Aké potraviny môžu zabiť človeka?
Aké potraviny môžu zabiť človeka?
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Čokoláda

Mnohí ľudia vedia, že psy by nikdy nemali jesť čokoládu. Nachádza sa v nej totiž látka zvaná teobromín, ktorá je pre ne toxická. Avšak podľa Reeda Caldwella, lekára jednej z nemocníc v New Yorku, môže táto prírodná chemikália spôsobovať nepriaznivé účinky aj u ľudí.

Čokoláda sa podľa výskumov stáva smrteľnou vtedy, keď človek zje minimálne 1 000 miligramov teobromínu na kilogram váhy. To znamená, že priemerný jedinec s hmotnosťou 80 kíl, by musel zjesť približne 80 gramov tejto látky. Aj keď sa množstvo teobromínu v pochutine líši, bežná mliečna čokoláda obsahuje asi 2,4 miligramu látky na jeden gram. Podľa výpočtov by teda priemerný človek musel zjesť približne 333 balení 100 gramovej čokolády.

Čokoláda
Čokoláda
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Soľ

Kuchynská soľ je pri varení veľmi dôležitá. Vedci však zistili, že sa touto látkou dá veľmi ľahko predávkovať, pričom by to mohlo mať aj smrteľné následky. Podľa výskumu publikovanom v časopise American Society for Nutrition's sa soľ stáva smrteľnou, keď človek zje pol až jeden gram na kilogram telesnej hmotnosti. To znamená, že ak človek váži 80 kíl, musel by zjesť približne 40 až 80 gramov soli.

Soľ
Soľ
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje sa v posledných rokoch stali veľmi populárnymi, no podľa mnohých štúdií môžu byť aj nebezpečné. Okrem toho, že sú pripravované synteticky, u lekárnikov nie sú vedené ako liečivá. To znamená, že len ťažko môže obyčajný človek zistiť, z čoho sa vyrábajú.

Výskum publikovaný v časopise Medical Journal of Australia však potvrdil, že deti sú obzvlášť náchylné na otravu esenciálnymi olejmi. V niektorých prípadoch môže byť pre ne smrteľné, ak požijú len 5 mililitrov takéhoto oleja. Čo sa týka dospelých, problémy sa môžu začať vyskytovať pri 5 až 15 mililitroch, hoci niektoré typy môžu spôsobovať nepriaznivé účinky už pri malých dávkach ako je jeden mililiter.

Esenciálne oleje
Esenciálne oleje
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Banány

Na internete už nejaký čas koluje tvrdenie, že požitie veľkého množstva banánov môže byť smrteľné. Mnohí sa pritom opierajú o názor, že v tomto ovocí je veľké množstvo draslíka, ktoré telo nebude môcť spracovať.

Tím z vedeckého časopisu Cosmos sa preto začal zaoberať touto teóriou, pričom zistil, že naozaj sa dá predávkovať z draslíka v banánoch. Človek by však musel zjesť až 42 kusov tohto ovocia za niekoľko minút. Tento problém preskúmala aj dietologička Catherine Collins, ktorá uviedla, že priemerný človek by musel každý deň zjesť približne 400 banánov, aby mal v tele smrteľné dávky.

Banány
Banány
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Kofeín

Aj keď je kofeín dôležitý pre mnohých ľudí, existuje množstvo prípadov, kedy sa tínedžeri smrteľne predávkovali touto látkou. Podobný prípad sa stal aj v roku 2017, kedy na srdcovú príhodu zomrel 16-ročný Davis Allen Cripe. Médiá v tom čase informovali, že za jeho tragickú smrť mohol kofeín, pričom chlapec skonzumoval energetický nápoj, kávu z McDonald's a diétnu sódu Mountain Dew.

Vedci pritom zistili, že nepriaznivé účinky môže vyvolať skonzumovanie 500 miligramov kofeínu. Keď sa však táto hladina zvýši na približne 700 miligramov, môže to spustiť zástavu srdca. To znamená, že priemerný človek musí vypiť približne 71 šálok kávy alebo 300 energetických nápojov.

Kofeín
Kofeín
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Alkohol

Hoci mnohí vedia, že alkohol už v malej miere škodí zdraviu, len málo ľudí vie, aké množstvo je pre človeka smrteľné. Dôvodom je, že existuje celý rad faktorov, ktoré ovplyvňujú schopnosť jednotlivca spracovať alkohol, vrátane vecí ako je hmotnosť, vek, potenciálne užívanie liekov, genetika či to, koľko má v sebe človek vody.

Podľa výskumov sa spočiatku pri konzumácii alkoholu prejavia príjemné pocity, ktoré však následne vystrieda opitosť. Štúdie pritom odhalili, že keď hladina tejto toxickej látky stúpne nad tri promile, považuje sa za potenciálne smrteľnú.

Alkohol
Alkohol
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Voda

Hoci je pitná voda jednou z najdôležitejších látok, existujú aj prípady, kedy sa ňou ľudia dokázali predávkovať. Azda najznámejším prípadom bola tragická smrť ženy menom Jennifer Strange. Podľa správ zomrela po tom, čo sa zúčastnila rozhlasovej súťaže, v ktorej mali súťažiaci vypiť, čo najviac vody bez toho, aby išli na záchod.

Vedci pritom zistili, že hoci je voda nevyhnutá, problémy sa začnú objavovať, keď jej človek vypije viac, ako obličky dokážu spracovať. Štúdie zistili, že zdravý jedinec dokáže spracovať okolo litra vody za hodinu. Tento parameter však môžu ovplyvniť aktivity a prostredie. Iné teórie zase tvrdia, že intoxikácia vodou je založená na hmotnosti. Podľa nej je preto pre človeka (vážiaceho okolo 70 až 80 kíl) smrteľné, keď rýchlo vypije približne 6 litrov vody.

Voda
Voda
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-logo-icon
© 2010 - 2023
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.