Bratislavské letisko predstavilo novinku v letnom letovom poriadku. K linkám do Antalye a Dalamánu pribudne ďalšia destinácia v Turecku, a to rovno najobľúbenejšia z nich - Istanbul.
Do Istanbulu budeme lietať z Bratislavy od polovice mája 2024 vo frekvencii dvoch letov týždenne s tureckou leteckou spoločnosťou Pegasus Airlines, ktorá prevádzkuje aj tohtoročnú novinku na tureckú riviéru, smerom do Antalye. Dopravca bude lety z Bratislavy túto sezónu prevádzkovať prvýkrát.
Istanbul patrí podľa dát Pelikána medzi top celoročné citybreakové destinácie Slovákov, zároveň je však výbornou prestupnou stanicou pri cestách do ďalších destinácií v Ázii či Afrike. Letenky do Istanbulu z hlavného mesta začínajú na cenovke od 79 eur spiatočne.
Paláce a chrámy na každom rohu
Najväčšie mesto Turecka sa môže pochváliť unikátnym historickým odkazom, ktorý badať na každom rohu. Dôkazom jeho bohatého dedičstva sú aj architektonické skvosty v podobe chrámov. Na svete azda nie je známejšia mešita ako istanbulská Hagia Sofia.
Istanbulská Hagia Sofia
Zdroj:
Shutterstock
Nie všetci však vedia, že je aj symbolom náboženskej transformácie. Postavená totiž bola najprv ako kresťanský chrám, neskôr sa zmenila na imperiálnu mešitu a až do roku 2020 slúžila aj ako múzeum. Oproti nej sa nachádza jej "konkurent" – podobne impozantná Modrá mešita. Orientálne bohatstvo reprezentuje aj palácový komplex Topkapi. So svojimi historickými nádvoriami, rozkvitnutými záhradami či tajomnými múrmi je jeho návšteva unikátnou cestou späť do minulosti.
Paláce možno v Istanbule nájsť dokonca aj pod povrchom. Cisterna Basilica je staroveká podzemná vodná nádrž, ktorá sa datuje do čias Byzantskej ríše a je jedným z najzaujímavejších historických miest Istanbulu. Príbehy mocného impéria a sultánov rozpráva i palác Dolmabahce, postavený na brehu Bosporu v 19. storočí. Palác je symbolom osmanskej architektúry, no zhmotňuje aj prechod ríše do novej éry bohatstva a elegancie inšpirovanej Európou.
Modrá mešita
Zdroj:
Shutterstock
Turecko bez nákupov nie je ono
Návšteva Turecka je úzko spojená aj s nákupmi. Inak tomu nie je ani v Istanbule, kde na návštevníkov čakajú ikonické bazáre ponúkajúce širokú škálu tovaru - od korenín a textílií až po šperky a starožitnosti.
Najobľúbenejším je Veľký bazár, ktorý je krytým labyrintom tisícov obchodov a stánkov. Jeho história siaha až do 15. storočia a dnes je rušným centrom pre miestnych obyvateľov i turistov. Pokojnejšou verziou Veľkého bazáru je bazár Arasta. Pre gastronomický zážitok je ako stvorený Egyptský bazár plný korenín, bylín, sušeného ovocia či tureckého medu. Po blúdení medzi stánkami je čas na oddych. K tomu slúži hammam – tradičné kúpele, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Neváhajte si turecký hammam vyskúšať na vlastnej koži a oddýchnite si v jeho saunovom svete, v kúpeli v čistiacej pene či počas relaxačnej masáže.
Zaujímavou zastávkou, ktorú turisti občas prehliadajú, sú Princove ostrovy. Tie charakterizuje bujná zeleň, borovicové lesy, krásne pláže aj očarujúce domy z viktoriánskej éry. K ich pokojnej atmosfére prispieva aj zákaz vjazdu motorových vozidiel, vďaka čomu sú konské povozy a bicykle hlavným dopravným prostriedkom.
Istanbulský Veľký bazár
Zdroj:
Shutterstock
Kultúra na viacero spôsobov
Samostatnou kapitolou pri návšteve Istanbulu je gastronómia. Miestna gastro scéna je odrazom bohatej histórie a kultúrnej rozmanitosti mesta a jej preskúmanie patrí k nevynechateľným aktivitám. Pochutnajte si na vynikajúcich pouličných jedlách, akými sú každému známy kebab alebo rybí sendvič balik ekmek. "Okoštujte" tiež tradičné jedlá Iskender kebab či plnené cestoviny manti. Hostinu zapite tradičným slaným tekutým jogurtom ayran či niečím silnejším – pálenkou raki.
Okrem skvelého jedla je súčasťou tureckej kultúry aj vodná fajka. Lokálne čajovne sú zárukou širokej ponuky najrôznejších príchutí vodnej fajky. Navyše tu stretnete miestnych Turkov ponorených v obláčikoch dymu, ktorí svoje večery trávia fajčením šiše a hraním doskovej hry Backgammon. Keď je reč o kultúre, opomenúť nemožno ani predstavenie takzvaných Whirling Dervishes – dookola sa krútiacich tanečníkov odetých v širokých sukniach. Ich tanec však nie je len obyčajným predstavením, ale aj oknom do duchovného dedičstva krajiny a učenia básnika Rumiho zdôrazňujúceho lásku a jednotu.
Turecká kuchyňa je rozmanitá a jej ochutnávka by mala byť samostatným zážitkom pri návšteve Istanbulu.
Zdroj:
Shutterstock
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa.