37-ročný muž Patrick Paumen vyvoláva rozruch všade, kam sa pohne. Vždy, keď chce za niečo zaplatiť v obchode alebo reštaurácii, použije svoje ruky. Na platenie nepotrebuje žiadnu bankovú kartu ani mobilný telefón. Namiesto toho k čítačke bezkontaktných kariet priloží ľavú ruku a prebehne platba. Priznal, že v tele má implantovaných 21 RFID čipov, ktoré slúžia pre vysokofrekvenčnú identifikáciu, uvádza portál BBC.
Paumen sa opisuje ako biohacker, čiže ide o osobu, ktorá si do tela vkladá kúsky mikročipov, aby sa zlepšil jeho výkon. Celkovo má v tele 32 implantátov vrátane čipov na otváranie dverí či viacerých magnetov. "Technológie sa neustále vyvíjajú a stále ich zbieram viac a viac. Moje implantáty zlepšujú moje telo. Nechcel by som bez nich žiť," myslí si.
Platenie rukou je pre neho bežnou praxou a z prekvapených pohľadov si nerobí ťažkú hlavu. Už v roku 2019 mal pod kožou implantovaný bezkontaktný platobný mikročip. Podľa jeho slov táto procedúra nie je veľmi bolestivá a prirovnáva ju k miernemu štipnutiu. Mikročip sa mu rozsvieti práve vtedy, keď príde do tesného kontaktu s platobným terminálom.
Implantovanie mikročipov do tela nie je žiadnou novinku. Už v roku 1998 bol do človeka prvýkrát implantovaný čip, no až v poslednom desaťročí bola táto technológia komerčne dostupná. Pokiaľ ide o implantovateľné platobné čipy, britsko-poľská firma Walletmor sa verejne hlási k tomu, že minulý rok sa stala prvou spoločnosťou, ktorá ich ponúkla aj na predaj.
"Čipom sa dá zaplatiť drink na pláži v Riu, káva v New Yorku, u kaderníka v Paríži, ako aj vo vašom obchode s potravinami. Dá sa použiť všade tam, kde akceptujú bezkontaktné platby," vyhlásil zakladateľ a generálny riaditeľ, Wojtek Paprota. Čip, ktorý vyprodukovali, váži menej ako gram a je o niečo väčší ako zrnko ryže. Skladá sa z malého mikročipu a vysielača, ktorý je obalený biopolymérom, čiže materiálom z prírodných zdrojov a je podobný plastu.
Niektorí odborníci s technológiou nesúhlasia
Podľa Wojteka Paprotu je úplne bezpečný, má regulačné schválenie, funguje ihneď po implantácii a zostane pevne na svojom mieste. Okrem toho nevyžaduje ani batériu, ani iný zdroj energie. Spoločnosť tvrdí, že v súčasnosti predala viac ako 500 čipov. Pre mnohých ľudí je predstava implantovania takéhoto čipu do tela nepredstaviteľná, ale prieskum z roku 2021, ktorému sa podrobilo viac ako 4 000 ľudí zo Spojeného kráľovstva a Európskej únie, hovorí opak. Vyplynulo, že až 51 % účastníkov by uvažovalo o implantácii.
Ľudí však stále najviac zaujíma, či ide o bezpečnú metódu, ktorá nespôsobí zdravotné problémy. Patrick Paumen však tvrdí, že on nemá takéto obavy. "Implantát sa musí nachádzať v elektromagnetickom poli kompatibilnej čítačky RFID alebo NFC. Iba vtedy, keď je medzi čítačkou a transpondérom, čiže telekomunikačným zariadením, magnetická väzba, sa implantát načíta," vysvetľuje. Dodal, že sa neobáva toho, že by ho niekto mohol vystopovať.
Otázne je však to, či v budúcnosti nebudú čipy pokročilejšie a či nebudú zhromažďovať osobné údaje. Mnohí sa obávajú, že by boli vďaka čipom sledovaní. Niektorí odborníci si myslia, že ak by k tomu došlo, hrozilo by, že niekto by mohol údaje zneužiť. Pýtajú sa, kto bude skutočným vlastníkom údajov a kto všetko k nim bude mať prístup. Tvrdia, že nie je etické čipovať ľudí ako domáce zvieratá. Nada Kakabadse, profesorka politiky, riadenia a etiky na univerzite v anglickom meste Henley, varuje, že výsledkom by mohlo byť mnoho bežných ľudí by prišlo o svoje postavenie v prospech niekoľkých vyvolených.
Naopak, Steven Northam, docent v oblasti inovácií a podnikania na univerzite v meste Winchester, si myslí, že obavy sú neopodstatnené. Popri akademickej práci je zakladateľom britskej firmy BioTeq, ktorá od roku 2017 vyrába implantované bezkontaktné čipy. Implantáty sú zamerané na ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí môžu pomocou čipov automaticky otvárať dvere. "Táto technológia sa u zvierat používa už roky. Sú to veľmi malé, neškodné predmety. Nehrozia žiadne riziká," argumentuje.