23. okt. 2023 o 14:30
Pelikan, obkec.sk

Exotika, Amerika či Ďaleký východ. Do týchto destinácií poletíme v zime z Viedne bez prestupu

placeholder
Veľké jablko je jednou z top destinácií slovenských cestovateľov.
Zdroj: Shutterstock

Viedenské letisko je bezpochyby najobľúbenejším letovým prístavom slovenských dovolenkárov - v roku 2023 z neho smeruje viac ako polovica z nich. Lákadlom je najmä bohatá ponuka diaľkových destinácií, z ktorých do väčšiny smerujú aerolinky aj priamo.

Cestovanie
23. okt. 2023 o 14:30
Exotika, Amerika či Ďaleký východ. Do týchto destinácií poletíme v zime z Viedne bez prestupu

Viedenské letisko je bezpochyby najobľúbenejším letovým prístavom slovenských dovolenkárov - v roku 2023 z neho smeruje viac ako polovica z nich. Lákadlom je najmä bohatá ponuka diaľkových destinácií, z ktorých do väčšiny smerujú aerolinky aj priamo.

Viedenské letisko je našou spojkou s celým svetom. Denne ním prejdú tisícky ľudí, ktorí si ho vyberajú kvôli výbornej dostupnosti liniek a tiež faktu, že väčšina z nich nám ušetrí dlhé a únavné prestupy. Z Viedne smeruje do sveta priamymi letmi napríklad domáci dopravca Austrian Airlines, ktorého linku do New Yorku využíva až polovica všetkých cestovateľov smerujúcich do tejto destinácie.

Rovnako to je aj pri exotike - linky na Maldivy či do thajského Bangkoku si radi vyberáme bez dlhých prestupov. Zoznam priamych spojení z Viedne sa navyše túto zimu rozšíril a pridali sa doň destinácie v Severnej Amerike, obľúbenej exotike, ale aj na Ďalekom východe.

Viedenské letisko je najobľúbenejším letiskom slovenských cestovateľov.
Viedenské letisko je najobľúbenejším letiskom slovenských cestovateľov.
Zdroj: Vienna Airport

Odletový prístav č. 1

Okrem širokej ponuky destinácií si Schwechat získava cestovateľov aj neustálym zvyšovaním komfortu a služieb. Či už to sú maličkosti ako prekrytie kufra ochranným obalom, alebo úschovňa batožiny, či výpomoc portiera, ktorý cestujúcich odbremení od vláčenia ťažkých kufrov.

Vyhnúť sa možno aj radom na bezpečnostnej kontrole vďaka lístku Fast Track. Letisko však myslí aj na tých cestujúcich, ktorí by si radi odložili nepotrebné vrstvy oblečenia zatiaľ čo cestujú za tropickým počasím. Kabát by zaberal zbytočné miesto v kufri a tak si ho možno za pár eur odložiť do letiskovej šatne a vyzdvihnúť po prílete z dovolenky.

Úroveň letisko sa posúva aj svojimi prémiovými službami - ako napríklad osobný sprievodca, ktorý pomáha so zorientovaním sa, check-inom či hraničnými kontrolami a transferom. Alebo aj úschovňa, v ktorej si možno uložiť cennosti, ktoré by na dovolenke mohli byť príťažou. Samozrejmosťou pre rodiny s deťmi je napríklad bezplatné zapožičanie kočíka na dobu celého pobytu na letisku.

Vienna Lounge
Vienna Lounge
Zdroj: Vienna Airport

V roku 2022 otvorilo letisko vynovený Terminál 2 a aktuálne sa venuje expanzii Terminálu 3 - na ploche s rozlohou viac ako 70-tisíc metrov štvorcových vytvára priestor s najmodernejším technickým vybavením, salónikmi a veľkorysým nákupným a reštauračným komplexom. Otvorenia Terminálu 3 by sme sa mali dočkať v roku 2027.

Ťahákom letiskových zážitkov sú aj letiskové salóniky - cestujúci majú vo Viedni na výber z VIENNA Lounge a SKY Lounge - zadarmo či za zníženú cenu si ich vychutnávajú majitelia leteniek biznis a prvej triedy či držitelia členských kariet. Navštíviť ich môže každý s platnou letenkou, a to aj v ekonomickej triede - vstup do salóniku SKY stojí približne 39 eur a vstup do salóniku VIENNA je spoplatnený na približne 49 eur.

Bangkok, Thajsko

Hlavné mesto Thajska do bodky napĺňa očakávania. Je hlučné, farebné a vzrušujúce. Stovky rokov staré chrámy dopĺňajú moderné mrakodrapy a občas i trochu gýčové nákupné centrá. Na svoje si prídu aj gurmáni, Bangkok je totiž domovom najživšej kultúry pouličného stravovania na svete. Dominantou mesta je Kráľovský palác, neďaleko ktorého sa nachádza pozoruhodný chrám Wat Pho s obrovskou sochou zlatého ležiaceho Budhu. Ukážkou autentickej tváre mesta je plávajúci trh Taling Chan, za zábavou sa treba vybrať na populárnu ulicu Khao San Road.

Bangkok slúži aj ako vstupná brána do mnohých ďalších častí krajiny a na okolité rozprávkové ostrovy smeruje množstvo letov. Spiatočné letenky do Bangkoku sa začínajú na cene od 649 eur s priamym letom z viedenského letiska.

Maldivy

Raj na zemi na sedem? Jednoznačne Maldivy. Ostrovná destinácia je ideálnou voľbou na relaxačnú dovolenku, ale aj na spoznávanie podmorského sveta na jednom z najkrajších miest na zemi. Aktivitou číslo jeden je jednoznačne oddych na pláži, nasleduje šnorchlovanie a potápanie sa. Maldivy uplatňujú koncept jeden-rezort-jeden-ostrov, môžete si tak byť istý, že súkromia budete mať dostatok. Vyberte si napríklad vodnú či plážovú vilku a vychutnajte si prichádzajúcu hlavnú sezónu jednej z najlepších destinácií.

Spiatočné letenky na Maldivy priamym letom z viedenského letiska momentálne začínajú na cene od 829 eur.

Maldivy
Maldivy
Zdroj: Shutterstock

New York, USA

Veľké jablko je jedinečným mestom a snom každého cestovateľa. Notoricky známe miesta ako Times Square, Central Park či Socha slobody sú nevynechateľnou súčasťou návštevy mesta, ktoré nikdy nespí. Povinnou jazdou je rovnako tak aj predstavenie na Broadwayi, výhľad z Empire State Building alebo prechádzka po Brooklyn Bridge.

Spiatočné letenky do New Yorku sa začínajú na cene od necelých 480 eur, a to priamym letom z viedenského letiska.

Toronto, Kanada

Toronto nie je len najväčším kanadským mestom, ale aj najrozmanitejším. Jeho panoráma sa stala ikonickou vďaka svetoznámej veži CN Tower, no ťahákom sú aj neďaleké Niagarské vodopády. Plejáda miestnych aktivít je široká, počnúc od ochutnávky medzinárodnej kuchyne na trhu Kensington Market alebo nákupmi na ulici Queen Street West, končiac napríklad prehliadkou umeleckej galérie v historickej štvrti Distillery District.

Spiatočné letenky do Toronta sa začínajú na cene od 580 eur, a to s priamym letom s odletom z Viedne.

Toronto, Kanada
Toronto, Kanada
Zdroj: Shutterstock

Šanghaj, Čína

Mesto, v ktorom sa stále niečo deje a ktoré má stále pripravené nové prekvapenia. Šanghaj je jedno z najmodernejších a najľudnatejších miest na svete. Nevynechajte Oriental Pearl Tower, televíznu vežu stojacu na brehu rieky, pozrite si jednu z najvyšších budov sveta či rozprávkový Yuyuan, ktorý je jednoznačne jednou z najväčších atrakcií mesta s viac ako 30-timi pavilónmi. Vynechať nemožno ani čínske Benátky, mestečko Zhujiajiao, alebo Svetové finančné centrum, ktorého budovu spoznáte jednoducho - vyzerá ako otvárač na fľaše.

Spiatočné letenky do Šanghaja začínajú na cene od 849 eur s priamym odletom z viedenského letiska.

Chicago, USA

Veterné mesto na brehu Michiganského jazera je známe bohatou históriou, rozmanitou kultúrnou scénou i pestrou ponukou aktivít. Prejdite sa pozdĺž rieky, navštívte múzeá svetovej úrovne, absolvujte prehliadku loďou a obdivujte inovatívne mrakodrapy. Nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu ponúka zábavný park Navy Pier, milovníci hudby si na svoje prídu na jazzovom predstavení.

Spiatočné letenky do Chicaga na krídlach rakúskeho dopravcu Austrian Airlines s priamym letom z Viedne začínajú na cene od 539 eur.

Chicago, USA
Chicago, USA
Zdroj: Shutterstock

Montreal, Kanada

Druhé najväčšie mesto Kanady je jedinečnou kombináciou európskeho temperamentu a severoamerického šarmu. Dominantou je ohromujúca bazilika Notre-Dame Montréal, ktorá je v ostrom kontraste s modernou architektúrou mesta vrátane unikátneho bytového domu Habitat 67. Popri objavovaní pamiatok nezabudnite načerpať energiu na festivaloch či spoznať domácich obyvateľov na zápase Canadians v drese, v ktorom nastupuje aj naše mladé hokejové eso Juraj Slafkovský.

Spiatočné letenky do Montrealu sa začínajú na cene od 539 eur s priamym odletom z viedenského letiska.

Peking, Čína

Hlavné mesto Číny je rozhodne zážitkom na celý život. Ide o spojenie moderného s historickou tradíciou - dominantou je Zakázané mesto, komplex z 15. storočia, v ktorom až do roku 1912 žil cisár s rodinou. Zároveň je to práve Peking, z ktorého sa dá jednoducho dostať k Veľkému čínskemu múru, jednému z moderných divov sveta.

Vynechať netreba ani hlavný mestský chrám - Oltár nebies. Zároveň je Peking rušným mestom s bohatým nočným životom. Spiatočné letenky do Pekingu s aerolinkami Air China napriamo z viedenského letiska začínajú na cene od 849 eur.

Peking, Čína
Peking, Čína
Zdroj: Shutterstock

Washington, USA

Hlavné mesto Spojených štátov sa môže pochváliť zaujímavou históriou s politickým významom. Ten cítiť aj prostredníctvom Washingtonovho či Lincolnovho pamätníku. Washington je tiež domovom hlavy štátu USA, ktorá sídli v Bielom dome, a pracoviskom kongresmanov, ktorí sa schádzajú v Kapitole. Vynechať netreba ani prechádzku pri nádrži Tidal Basin či ochutnávku miestnej gastro scény.

Spiatočné letenky do Washingtonu sa začínajú na cene od 539 eur, a to s odletom z viedenského letiska priamym letom na krídlach aeroliniek Austrian Airlines.

Maurícius

Dovolenka na pláži, ale aj krásna príroda a nekonečno aktivít. To je Maurícius. Nájdete na ňom mohutné vodopády, útesy, nádherné národné parky či relax v prostredí hôr. Vyskúšajte si jazdu na podvodnom skútri, krížencovi ponorky a skútra - zážitok, ktorý nezažijete nikde inde a vďaka ktorému si hladinu podmorského sveta užijete aj bez potápačských skúseností. Obľúbenou voľbou je tiež výlet na ostrovček Ile aux Cerfs, na ktorom nájdete krásne biele pláže, ale aj možnosti ďalších vodných športov.

Spiatočné letenky na Maurícius s priamym odletom z viedenského letiska momentálne začínajú na cene od 949 eur.

Maurícius
Maurícius
Zdroj: Shutterstock

Tchaj-pej, Taiwan

Tchaj-pej je svetovou metropolou, ktorá ponúka rozmanité možnosti pre každého cestovateľa. Nenechajte si ujsť nádherné výhľady z ikony mesta - mrakodrapu Taipei 101. Tento architektonický zázrak, ktorý sa týči do výšky 508 metrov, bol dokonca kedysi najvyššou budovou na svete. Vyhraďte si deň aj na oddych v kúpeľoch či návštevu Národného palácového múzea, ktorý je domovom pre viac ako 700-tisíc umeleckých diel a artefaktov. Večer nevynechajte nočné trhy, ktoré sú tou najlepšou gastronomickou prehliadkou miestnych špecialít.

Spiatočné letenky do Tchaj-peja sa momentálne začínajú na cene od necelých 769 eur s priamym letom z viedenského letiska.

Soul, Južná Kórea

Mesto plné palácov a supermoderných budov, kde stáročia staré uličky prechádzajú do širokých bulvárov plných mrakodrapov. V obchodných centrách nájdete tie najnovšie svetové vychytávky, zatiaľ čo v centre meste sa pýši palác Gyeongbokgung postavený pred viac ako 600 rokmi. Soul ponúka aj bohatý výber aktivít, a to v lone prírody i za stenami Hanoku. Objavte horu Namsan a jej okolitý park. V múzeách sa priučte fascinujúcej histórii Kórejského polostrova či niekdajšieho kráľovstva.

Spiatočné letenky do Soulu s priamym letom začínajú na cene od 819 eur s odletom z viedenského letiska.

Soul, Južná Kórea
Soul, Južná Kórea
Zdroj: Shutterstock

Addis Abeba, Etiópia

Pomerne mladé mesto je bránou do nepoznaného sveta. Spoznajte tú pravú, skutočnú Afriku ešte predtým, ako sa presuniete na púšte či safari. Addis Abeba je dnes štvrtým najväčším mestom Afriky, ktoré patrí aj medzi najvyššie položené mestá na svete - leží v nadmorskej výške 2300 metrov nad morom. Okrem brány do Etiópie je linka z viedenského letiska skvelou spojkou aj k ďalším obľúbeným destináciám v Afrike, ale aj po celom svete.

Spiatočné letenky do etiópskeho Addis Abeba začínajú na cene od 679 eur, a to s priamym letom z viedenského letiska.

Cancún, Mexiko

Najluxusnejšie letovisko v Mexiku - to je Cancún. Ten však nie je len o pláži či dobrej tequile. Lákadlom je najmä vynikajúce počasie, ktoré slovenskí dovolenkári vyhľadávajú počas zimných mesiacov. Pláž možno spojiť so šnorchlovaním či potápaním, s ktorým je spojené napríklad aj podmorské múzeum MUSA, kde nájdete potopených zhruba 500 sôch. Vynechať by ste rozhodne nemali ani Tulum či novodobý div sveta - Chichen Itza. Zastavte sa aj v morských okách cenotes, ktoré sú výbornou lokalitou na schladenie sa.

Spiatočné letenky do mexického Cancúnu začínajú na cene od 889 eur s priamym letom z viedenského letiska.

Cancún, Mexiko
Cancún, Mexiko
Zdroj: Shutterstock