Zaujímavosti
photo Foto
video Video
09. máj. 2024 o 13:00
Miloš Audi, bbc.com, mensjournal.com

Dievčatko sa sťažovalo, že v stenách sa skrývajú príšery. Čo tam v skutočnosti bolo?

placeholder
Dcéra sa sťažovala, že v stenách sa skrývajú príšery.
Zdroj: istock.com, Reprofoto/TikTok/@classashley

Niekedy sa v stenách vášho domu môže naozaj nachádzať čosi nezvyčajné. To zistila aj rodina zo Spojených štátov amerických.

Zaujímavosti
09. máj. 2024 o 13:00
Dievčatko sa sťažovalo, že v stenách sa skrývajú príšery. Čo tam v skutočnosti bolo?

Niekedy sa v stenách vášho domu môže naozaj nachádzať čosi nezvyčajné. To zistila aj rodina zo Spojených štátov amerických.

Rodinu v Severnej Karolíne znepokojil objav, ktorý sa nachádzal za stenami detskej izby ich malej dcéry. Tá sa totiž sťažovala, že sa v miestnosti ukrývajú monštrá, kvôli ktorým nevie spať. Ako informoval portál BBC, ukázalo sa však, že v stenách žilo čosi celkom iné. Išlo o desaťtisíce včiel, ktoré si v priebehu niekoľkých mesiacov vytvorili obrovský úľ.

V ich príbytku sa udomácnili včely.
V ich príbytku sa udomácnili včely.
Zdroj: istock.com

Nezvyčajné zvuky

Trojročná Saylor Class sa koncom roka 2023 začala sťažovať na podivný zvuk v jej izbe. Rodičia sa však domnievali, že ide len o výplod jej fantázie, pretože spolu v ten večer pozerali rozprávku s názvom Príšerky s.r.o.. "Dokonca sme jej dali fľašu s vodou a povedali, že je to sprej na monštrá, aby ich mohla v noci zahnať," uviedla Ashley Massis Class, matka malého dievčaťa, ktorá žije spolu s rodinou na farme v americkom meste Charlotte v Severnej Karolíne.

V priebehu nasledujúcich mesiacov však malé dievča čoraz častejšie tvrdilo, že sa v jej izbe niečo ukrýva. Jej slová začali dávať väčší zmysel, keď si matka všimla, že v blízkosti podkrovia a komína pred ich viac ako 100 rokov starým domom sa v zhlukoch roja včely. Domnievala sa tak, že trojročná Saylor mohla počuť bzučanie pri svojej izbe.

Rodina preto zavolala firmu na kontrolu škodcov. Tá zistila, že okrídlený hmyz sú včely medonosné, ktoré sú v USA chráneným druhom. Ďalším krokom bolo skontaktovanie odborníka na tento produktívny hmyz, ktorý si všimol, že roj putuje k podlahovým doskám v podkroví nachádzajúcimi sa priamo nad izbou dcéry. Tam včely strávili približne osem mesiacov budovaním obrovského úľa.

Za všetkým boli včely

Včelár so sebou priniesol termokameru, ktorou preskenoval steny izby malého dievčaťa. "Rozsvietilo sa to ako vianočné svetielka," uviedla o objave matka dcéry. "Včelár ešte nikdy nevidel úľ, ktorý by siahal tak hlboko do steny. Nachádzal sa totiž v diere veľkosti mince v rohu ventilačného otvoru v podkroví," dodala.

Špecialista neskôr otvoril stenu a odhalil veľký plást medu. "Jednoducho sa vyvalili von zo steny ako v horore," poznamenala matka. Včelár nakoniec v priebehu niekoľkých dní odstránil až 65-tisíc včiel a 45 kilogramov plástov. Všetok hmyz extrahoval do špeciálnych boxov, ktoré poputujú do včelieho útulku.

Podľa rodiny včely počas neohláseného pobytu urobili veľké množstvo škôd. Massis Class uviedla, že hmyz a ich litre medu poškodili elektrické vedenie v dome, pričom túto udalosť nekryje žiadne ich poistenie. Predpokladá sa, že dohromady spôsobili majetkovú ujmu vo výške až 20-tisíc dolárov.