Hoci sú dnes pitím piva známejší skôr muži, historicky bolo pivovarníctvo doménou žien. Za výrobu zlatého moku zodpovedali podobne, ako za zber plodín a prípravu jedál.
Muži si toto remeslo osvojili až potom, čo sa pivo začalo vo veľkom pripravovať z chmeľu. K rovnocennému zastúpeniu ale v tomto čase nedošlo – pivovarníčky boli rýchlo označené za bosorky a ženy vyhnané čo najďalej od výčapov.
Tak začali vznikať mýty o „mužských” a „ženských” nápojoch. Predsudky sa pomaly lámu, no stále nájdeme zopár barmanov, ktorí pivo inštinktívne ukladajú na stôl pred muža a dámam radšej ponúkajú sladké kokteily.
Heineken to vystihol vtipným spotom v kampani Pripíjame na všetkých. Odkazuje vám, že nápoje nemajú žiadne pohlavie a pripíja na zdravie každému – bez ohľadu na to, čo si objednáte.
2. Staroveké bohyne piva
S históriou piva v rukách žien súvisí aj fakt, že staroveké civilizácie vnímali pivo ako dar bohyne, nie boha – muža. Napríklad Sumeri uctievali Ninkasi a Kelti zase svoju Dea Latis. Starovekí Egypťania mali pivné bohyne hneď dve, Tenene a Nephthys.
3. Financovali ním stavbu pyramíd
Okrem toho, že pivu zasvätili dvojnásobný počet bohýň, Egypťania tento nápoj povýšili na hotovú peňažnú sústavu. Platilo sa ním za rôzne služby a výnimkou nebola ani práca staviteľov pyramíd v Gíze. Každý dostal 4 až 5 litrov na deň a mnohí pracovníci boli s pivom aj pochovaní.
4. Pivo bolo všetko, čo sa pilo
Pôvod slova „pivo” je rýdzo Slovanský. Staroslovanské „pivo” bolo odvodené od slovesa „piť” a pôvodne označovalo akýkoľvek nápoj. Od piva bolo neskôr odvodené aj slovo „pivnica“, ktoré je dodnes známe v Česku, Poľsku a Bielorusku.
5. Pivovar v Bielom dome
Prvým prezidentom, ktorý v Bielom dome varil pivo, bol Barack Obama. V rozhovoroch uviedol, že to urobil v mene kultúry. Samozrejme, tej pivnej. V posledných rokoch začali v USA prekvitať stovky malých pivovarov a bývalý prezident chcel ľudí povzbudiť, aby si domáce varenie piva vyskúšali tiež.
6. Najdrahšie pivo na svete
Doposiaľ najdrahším pivom na svete je Allsopp's Arctic Ale. Predalo sa za 503 300 dolárov, v prepočte takmer 460 000 eur. Toto pivo bolo vyrobené v roku 1875 pre antarktickú expedíciu, čo z neho robí skutočný zberateľský kúsok. Aj keď sa už nedá piť, na eBay oň bojovalo viac ako 50 uchádzačov.
7. Medzinárodný deň piva
Medzinárodný deň piva pripadá na prvý augustový piatok. Prvý Deň piva sa konal v roku 2007 v Kalifornii. Do roku 2012 sa sviatok oslavoval v 50 krajinách a viac ako 200 mestách po celom svete.
Na MDP nadväzuje najväčší pivný festival na svete, mníchovský Oktoberfest. Do bavorskej metropoly naň prichádza okolo 6 miliónov návštevníkov ročne. Koncom leta sa nenechá zahanbiť ani Slovensko. Pivných podujatí, festivalov a salónov sa u nás každý rok organizuje zhruba 50.
8. Vďaka pivu poznáme kyslík
Keď si Joseph Priestley v roku 1774 všimol plyny stúpajúce z veľkých sudov v pivovare, ľudia o chemických prvkoch ešte veľa nevedeli. Sudy označil za zdroj „nehybného vzduchu“, ktorý dnes poznáme ako oxid uhličitý.
Tento jav podnietil jeho celoživotné skúmanie chémie plynov. Objavil kyslík a neskôr vynašiel spôsob, ako umelo produkovať perlivú vodu. Priestley metóda získala prestížnu Copleyovu cenu a bola predchodcom modernej výroby sýtených nápojov.
9. Pivo na Mesiaci
Nie, nejde o fľašu Heinekenu, ktorú tam zabudol Armstrong. Na Mesiaci sa nachádza kráter menom Beer, ktorý nájdeme v „mesačnom mori” Mare Imbrium. Ide o relatívne malý kráter v tvare pohára s okrajom a ostrými hranami. Smutnou správou je, že mesačné pivo zo Zeme nevidno.
10. Cenosillicafóbia
Tak znie názov strachu z prázdneho pohára. A ak sa človeka desí sklenené dno iba v prípade, že ide o pivo, jeho diagnóza bude ešte komplikovanejšia. Strach z prázdneho pivného pohára sa nazýva cenocervasiasillicafóbia.
Tento článok vznikol v spolupráci s HEINEKEN