S pomaly sa blížiacim druhým "výročím" pandémie je už asi všetkým nadmieru jasné, aké dôležité sú online hovory. Zatiaľ čo kedysi boli takéto konverzácie vedené najmä v biznis sfére a najmä z prostredia kancelárií, dnes už sú dennou rutinou, a to z pohodlia rozhádzanej obývačky, spálne, či dokonca kúpeľne.
Aj napriek tomu, že nám prostredie v ktorom sa nachádzame už často nerobí vrásky a dokonca ani to, koľko dní naše vlasy nevideli hrebeň, stále to môže byť veľmi rušivé pre druhú stranu a vytvárať negatívny image o našej osobe. Pokiaľ sa chcete zlepšiť práve v tejto oblasti, portál The Verge zverejnil niekoľko užitočných tipov, ako na to.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>10 vecí, ktorými sa môžete zabaviť, keď umierate od nudy<<<
Osvetlite si tvár
Správne osvetlenie je kľúčové. Vytiahnite preto žalúzie a doprajte si také množstvo prirodzeného svetla, aké je len možné. Nezabúdajte však, že je dôležité, aby nebolo za vaším chrbtom. Ideálne by malo byť priamo pred vami, poprípade, 45 stupňov vľavo či vpravo od priestoru pred vašou tvárou.
Myslieť treba aj na to, že obrazovka je už sama o sebe istým zdrojom svetla, a tak je potrebné ju správne nastaviť. Jas ovplyvňuje aj množstvo odrážaného svetla, pokiaľ nosíte okuliare.
Otestujte video pred hovorom
Mnohé aplikácie ponúkajú možnosť vyskúšať kameru, slúchadlá i mikrofón už pred začatím hovoru. Náhľadové okno je najlepším zrkadlom, ktoré Vám ukáže to, ako vás budú vidieť ostatní. Pokiaľ Vám to ale používaný program nedovoľuje, ešte stále to môžete vyskúšať pomocou rôznych nástrojov, či priamo zabudovanej kamery vo vašom notebooku alebo mobile.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>9 psychologických otázok, ktoré vám umožnia čítať z ľudí, ako z otvorenej knihy<<<
Na uhle záleží
V skutočnosti existuje jeden jediný akceptovateľný uhol, a to ten vo výške očí. Váš stôl je takmer určite nižšie než na úrovni tváre, čo znamená, že ľudia na druhej strane hovoru získavajú pomerne nelichotivý pohľad. Tento problém má ale jednoduché riešenie a pokiaľ nemáte po ruke stojan na notebook, postačí aj menšia kôpka kníh. Nechcete predsa, aby sa na vás ľudia museli pozerať zdola, či dokonca zhora.
Nájdite to správne miesto a tie správne slúchadlá
Väčšina z nás nemá veľkú kontrolu nad audiom, a preto je lepšie zvoliť, čo najtichšie miesto. Zabúdať ale netreba ani na to, že takmer všetky slúchadlá majú lepší mikrofón, než ten, ktorý je pôvodne zabudovaný do vášho počítača. Dobrou radou je ale aj testovanie rôznych funkcií v samotnej appke, ktoré vám môžu pomôcť napríklad so znížením okolitého ruchu, či prílišnej citlivosti mikrofónu.
No a zlaté pravidlo hovorov, pokiaľ nerozprávate, vypnite si mikrofón. Nikoho predsa nezaujíma, že suseda kúpila zemiaky na trhu o 50 centov lacnejšie, či to, že tento týždeň zbierajú smetiari sklo.
Urobte si pohodlie
Tak, ako aj počas fyzických stretnutí, tak ani počas hovoru by ste nemali zbytočne pobehovať po okolí. Mali by ste preto zaujať pohodlnú polohu, v ktorej vydržíte dlhší čas. Aj napriek tomu, že sedenie v posteli znie lákavo, zvyčajne tak nevydržíte viac ako 20 minút. Sadnite si preto radšej za stôl a pripravte si nabíjačku na notebook, fľašu s vodou alebo kávu.
A nakoniec, nikdy nezabúdajte na to byť profesionálni, aj keď ste sa z vašich obľúbených teplákov nevyzliekli už vyše roka.