03. aug. 2023 o 12:30
Pelikan, obkec.sk

Kam na dovolenku? Do týchto top letných destinácií letíme z Bratislavy

placeholder
Z Bratislavy toto leto smerujeme do top letných destinácií.
Zdroj: Shutterstock

Bratislavské letisko sa aktuálne riadi letným letovým poriadkom, ktorý si pre cestujúcich pripravil 22 liniek. Niet preto divu, že si ho aj v silnej konkurencii susedných letísk za odletovú základňu vyberá takmer 20 percent slovenských dovolenkárov.

Cestovanie
03. aug. 2023 o 12:30
Kam na dovolenku? Do týchto top letných destinácií letíme z Bratislavy

Bratislavské letisko sa aktuálne riadi letným letovým poriadkom, ktorý si pre cestujúcich pripravil 22 liniek. Niet preto divu, že si ho aj v silnej konkurencii susedných letísk za odletovú základňu vyberá takmer 20 percent slovenských dovolenkárov.

Bratislavské letisko si na tento rok pre dovolenkárov pripravilo bohatú ponuku ich najobľúbenejších destinácií. V letnom letovom poriadku tak nájdete bohatý výber poznávačiek, ale aj prímorských oblastí, do ktorých smerujeme za slnečným počasím a teplým morom.

Najobľúbenejšou letenkou z bratislavského letiska je tá smerujúca na Britské ostrovy - do Londýna. Z Bratislavy sú tiež prevádzkované linky do Manchestru, Leedsu, Edinburghu či Dublinu. Okrem toho môžeme z Bratislavy objavovať napríklad Brusel, bulharskú Sofiu či jednu z top destinácií Slovákov - taliansky Rím.

Krátkym letom sa z Bratislavy možno dostať aj do menej prebádaných miest, akými sú čiernohorská Podgorica, litovský Kaunas, holandský Eindhoven, chorvátsky Záhreb či talianske Bergamo, odkiaľ je to iba na skok do svetoznámeho mesta módy - Milána. Zaujímavými sú aj destinácie Skopje, Solún či Atény, ktoré do letového poriadku pribudnú od polovice septembra. Do hlavného mesta Grécka budeme smerovať na krídlach dopravcu Aegean.

Potešia sa však aj milovníci mora, pretože z Bratislavy smeruje väčšina liniek práve do prímorských oblastí. A tak si toto leto môžete z hlavného mesta zaletieť do Egypta, Turecka, Bulharska či do Stredomoria - na najobľúbenejšie španielske, talianske či grécke ostrovy. Prinášame vám výber tých najlepších leteniek k moru, kam sa poľahky dostanete aj zo slovenskej metropoly.

Akciové letenky s odletom z Bratislavy

Valletta, Malta

Rozprávkové spojenie troch stredomorských ostrovov, taká je Malta. Ostrovná krajina patrí k tým najmenším v celej Európe, no napriek tomu je výbornou kombináciou poznávačky, citybreaku a oddychu na pláži. Medzi obľúbené lokácie patria mestá Valletta či Mdina (v ktorej sa natáčal seriál Hra o tróny) či dedinka Popeye Village, ktorá bola lokáciou pre snímku Pepek námorník.

Najkrajšie zátoky nájdete na neobývanom ostrove Comino, na ktorý sa dostanete jednoducho rýchloloďou. Vynechať ale netreba ani Gozo, ktoré je najzelenšie z troch ostrovov. Na Maltu z Bratislavy poletíte od približne 75 eur.

Valetta, Malta
Valetta, Malta
Zdroj: Shutterstock

Malorka, Španielsko

Kam v Európe za najväčším výberom pláží? Baleársky ostrov Malorka je jasnou voľbou. 262 pláží sa rozprestiera na 50 kilometroch, z toho každá je krajšia ako tá predtým. Dovolenke praje aj počasie. Okúpať sa na Malorke dá až do neskorého októbra, kedy na nej nájdete výrazne menej turistov. Malorka je letnou top destináciou Slovákov s malebnými historickými mestami ako Valldemossa či Sóller, z ktorého sa môžu cestovatelia presunúť starou električkou až k moru do Port de Sóller.

Na Malorke sa neoplatí zostať na jednom mieste, požičajte si preto skúter či auto a objavujte tie najkrajšie pláže. Nevynechajte ani hlavné mesto Palma de Mallorca. A ak ste milovníkom nočného života, na svoje si prídete napríklad v oblasti El Arenal. Na Malorku poletíte z Bratislavy od približne 90 eur spiatočne.

Malorka, Španielsko
Malorka, Španielsko
Zdroj: Shutterstock

Burgas, Bulharsko

Jednou z top letných destinácií Slovákov je aj bulharské mesto Burgas. Nachádza sa na pobreží Čierneho mora a ide o jedno z najobľúbenejších letovísk v krajine. Burgas je ideálnou voľbou, keď túžite po oddychovej dovolenke. Nájdete tu bohatý nočný život, príjemné rezorty, chutnú gastronómiu a najväčším lákadlom sú jednoznačne nízke cenovky.

Tie najlepšie destinácie nájdete aj v jeho blízkosti, najobľúbenejšou je Sunny Beach v neďalekej obci Nesebar. Do Burgasu poletíte z Bratislavy toto leto od 65 eur spiatočne.

Slnečné pobrežie, Bulharsko
Slnečné pobrežie, Bulharsko
Zdroj: Shutterstock

Sardínia, Taliansko

Druhý najväčší ostrov Talianska je tropickým rajom v Stredomorí. Dovolenkárom ponúka, rovnako ako napríklad Malorka či Malta, ideálnu kombináciu poznávania a relaxu na pláži. Nájdete tu ohromujúci počet historických pamiatok, ktoré siahajú až do čias starovekých Feničanov, a nádherné piesočnaté pláže. Treba si však dať pozor, pretože na niektoré pláže je dnes vstup už spoplatnený a je potrebné si ho vopred rezervovať.

Mnohých dovolenkárov prekvapí Sardínia drsným a zároveň pútavým hornatým terénom, čo z neho robí ideálnu dovolenkovú destináciu. Spiatočné letenky na Sardíniu začínajú na cenovke od 100 eur s odletom z Bratislavy.

Sardínia, Taliansko
Sardínia, Taliansko
Zdroj: Shutterstock

Južný Cyprus

Južný Cyprus je, takpovediac, oficiálnym Cyprom, keďže Severný Cyprus uznáva len jedna krajina - Turecko. Južný Cyprus sa delí na východnú a západnú časť, pričom každá z nich má svoje vlastné letovisko - Paphos a Larnaku. Práve v druhej spomenutej sa nachádzajú napríklad obľúbené letoviská Ayia Napa, Protaras či Limassol. Líšia sa napríklad aj plážami - vo východnej časti nájdete dlhé pieskové pláže, na západe sú pláže menšie a vstup do mora je cez skaly.

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek stranu, určite neoľutujete. Cyprus ponúka viac ako 300 slnečných dní v roku, na svoje si prídu najmä rodiny s deťmi, na ktoré čaká teplé more a bohatá ponuka atrakcií. Na Cyprus letíte z Bratislavy od približne 115 eur spiatočne.

Ayia Napa, Cyprus
Ayia Napa, Cyprus
Zdroj: Shutterstock

Dalamán, Turecko

Turecký Dalamán je známy svojimi nedotknutými plážami, bahennými kúpeľmi a tiež chutnou kuchyňou. Navyše v ňom nie je núdza o pestré aktivity. Nájdete tu Modrú lagúnu - prírodnú zátoku s nádhernou tyrkysovou vodou. Zaujímavosťou sú napríklad i prírodné kúpele s termálnou vodou. Možnosťou je napríklad Dalyan - vonkajší prírodný prameň naplnený sivým bahnom.

Samozrejmosťou sú aj nádherné pláže. Medzi tie najkrajšie patrí Marmatis, Incebel či Fethiye. Je známe, že v tejto oblasti hniezdia aj korytnačky, takže ranná prechádzka môže odhaliť maličké vyliahnuté mláďatá, ktoré si cestujú do svojho nového domova v oceáne. Spiatočné letenky do Dalamánu začínajú na cenovke od približne 80 eur s odletom z Bratislavy.

Dalamán, Turecko
Dalamán, Turecko
Zdroj: Shutterstock

Korfu, Grécko

Grécky ostrov Korfu je považovaný za najzelenší zo všetkých. Zaujímavosťou je, že ostrov pravidelne navštevovala aj cisárovná Sissi. Nájdete na ňom piesočnaté pláže, krásnu prírodu, ale aj kúsok histórie. Netreba vynechať napríklad mesto Sidari, v ktorom sa nachádza podľa miestnych aj magický Kanál lásky, či piesočná pláž s rovnakým názvom, ktorá drží ocenenie Modrej vlajky.

Situácia na Korfu v súvislosti s lesnými požiarmi je už prevažne stabilizovaná a ostrov rád opätovne privíta turistov. Spiatočné letenky na Korfu s odletom z Bratislavy zoženiete od približne 60 eur.

Korfu, Grécko
Korfu, Grécko
Zdroj: Shutterstock