07. nov. 2023 o 12:30
ab, thetimes.co.uk

Najkrajšie vianočné trhy tohto roka: V prestížnom rebríčku sa umiestnilo aj slovenské mesto

placeholder
V rebríčku sa umiestnili aj vianočné trhy v Prahe.
Zdroj: pixabay.com

Vianoce sa nezadržateľne blížia a čoskoro mestá v Európe zahája sezónu vianočných trhov. Prestížny denník vytvoril rebríček tých najkrajších, ktoré sa oplatí tento rok navštíviť.

Cestovanie
07. nov. 2023 o 12:30
Najkrajšie vianočné trhy tohto roka: V prestížnom rebríčku sa umiestnilo aj slovenské mesto

Vianoce sa nezadržateľne blížia a čoskoro mestá v Európe zahája sezónu vianočných trhov. Prestížny denník vytvoril rebríček tých najkrajších, ktoré sa oplatí tento rok navštíviť.

Vianočné trhy každoročne prinášajú do miest sviatočnú atmosféru, vôňu výborných jedál, horúce nápoje a rozprávkové svetielka. Denník The Times vytvoril rebríček najkrajších vianočných trhov v Európe na rok 2023.

Na jednej z priečok sa umiestnila aj Bratislava, ktorá otvára vianočné trhy 23. novembra 2023. Denník uviedol, že sa ich oplatí navštíviť najmä preto, lebo ponúkajú originálne drevené hračky a chutné jedlo. Viaceré trhy v Európe budú ponúkať aj klzisko pre korčuliarov či krásne ručne robené výrobky a ozdoby na stromček.

1. Kolín nad Rýnom, Nemecko

Termín: 23. novembra – 23. decembra 2023

Mesto ponúka hneď niekoľko trhov súčasne, no najväčší je v centre mesta pod katedrálou. Nazýva sa Markt der Engel a návštevníci sa môžu každoročne pokochať stovkami blikajúcich svetiel zavesenými nad ich hlavami, ktoré majú pripomínať hviezdy. V meste nájdete aj trhy zamerané na mystických škriatkov a pirátov. Nechýba ani veľké vonkajšie klzisko, kde si môžete zašportovať.

2. Salzburg, Rakúsko

Termín: 23. novembra 2023 – 1. januára 2024

Nájdete tu prevažne ručne robené výrobky, keďže dôraz sa kladie skôr na kvalitu ako na kvantitu. Denne sa tu uskutoční niekoľko výborných koncertov pred katedrálou, ktoré sú pre návštevníkov zadarmo. Trhové stánky budú vyzerať historicky a keďže ide o rodné mesto Mozarta, zaspievať si budete môcť aj tradičné koledy.

3. Berlín, Nemecko

Termín: 28. októbra 2023 – 1. januára 2024

V meste nájdete až okolo 80 vianočných trhov, dokonca majú jeden aj špecializovaný pre psov. Najväčší trh sa nazýva Spandau a najkrajší Weihnachtszauber, ktorý nájdete na námestí Gendarmenmarkt. V ponuke budú mať množstvo umeleckých a remeselných výrobkov. Na niektorých si môžete užiť dokonca sánkovačku, curling či klzisko.

4. Budapešť, Maďarsko

Termín: 18. novembra 2023 – 1. januára 2023

Na Vörösmartyho námestí nájdete najstaršie vianočné trhy v Budapešti. Nebude chýbať množstvo stánkov s občerstvením, obchody s remeselnými výrobkami či bezplatné koncerty. Pri Bazilike sv. Štefana nájdete ďalší vianočný trh, ktorý ponúkne aj laserovú projekciu na baziliku a klzisko, ktoré bude okolo vianočného stromčeka.

5. Praha, Česká republika

Termín: 2. decembra 2023 – 6. januára 2024

Okrem tradičného vareného vína sa tam oplatí vyskúšať aj grog a množstvo výborného jedla. Turistov lákajú tieto vianočné trhy aj kvôli tomu, že sa nachádzajú v krásnom prostredí neďaleko mestského orloja z 15. storočia. Predávať sa budú aj remeselné výrobky z fúkaného skla a pre deti bude na Staromestskom námestí pripravený betlehem so zvieratami.

6. Štrasburg, Francúzsko

Termín: 24. novembra – 24. decembra 2023

Štrasburg sa počas sviatkov premení na "hlavné mesto Vianoc" a pripomínať bude skutočný betlehem. Na námestiach nájdete až 300 tradičných stánkov, ktoré budú mať v ponuke aj ručne maľované drevené ozdoby na stromček.

7. Göteborg, Švédsko

Termín: 19. novembra – 30. decembra 2023

Najobľúbenejší zábavný park vo Švédsku Liseberg sa premení na tradičné vianočné trhy pod holým nebom. Vstup sa tam platí a ochutnať môžete napríklad údeného soba. Pre deti bude pripravených množstvo zábavných aktivít, ako napríklad návšteva Santu v jeho drevenej dielni.

8. Bratislava, Slovensko

Termín: 23. novembra – 23. decembra 2023

Každoročne sa môžeme tešiť na slávnostné rozsvietenie obrovského vianočného stromčeka na Hlavnom námestí. Britský denník vyzdvihol, že u nás návštevníci nájdu krásne drevené hračky a tradičné vianočné ozdoby. Medzi gurmánske pochúťky patria lokše, klobásy, ale aj rôzne sladké koláče. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť aj na vianočné koncerty.

9. České Budějovice a Český Krumlov, Česká republika

Termín: 24. novembra 2023 – 1. januára 2024

Ak hľadáte krásne vianočné trhy mimo Prahy, oplatí sa navštíviť České Budějovice a Český Krumlov. Podľa opisu majú najkrajšiu atmosféru v Európe. Trhmi sa každoročne tiahne vôňa čerstvo upečených koláčikov a grilovaných klobás. Zahraničný denník dokonca Český Krumlov prirovnal k Disneylandu pod romantickým zámkom. Okrem nezabudnuteľnej atmosféry ponúkne ľuďom aj drevené hračky či ozdoby.

10. Viedeň, Rakúsko

Termín: 11. novembra 2023 – 4. januára 2024

Viedeň sa každoročne rozžiari rozprávkovými svetlami a na palácoch budú visieť svietiace cencúle. Nájdete tu viacero vianočných trhov, ktoré sa rozprestierajú pozdĺž úzkych uličiek starého mesta. V ponuke budú mať remeselný tovar a tešiť sa môžete aj na čerstvo upečené praclíky.