Zábava
photo Foto
video Video
24. feb. 2023 o 11:57
Obkec, Tlačová správa

Ďalší svetoví headlineri na Pohode: Do Trenčína príde Ben Howard, Caroline Polachek i Arca

placeholder
Na Pohode 2023 vystúpi aj Arca, Caroline Polachek a Ben Howard.
Zdroj: Pohoda Festival

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ďalšie veľké mená súčasnej svetovej hudobnej scény. Na trenčianskom letisku sa v júli predstaví britský spevák, pesničkár a skladateľ Ben Howard, americká speváčka a producentka Caroline Polachek, a tiež venezuelská producentka Arca.

Zábava
24. feb. 2023 o 11:57
Ďalší svetoví headlineri na Pohode: Do Trenčína príde Ben Howard, Caroline Polachek i Arca

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ďalšie veľké mená súčasnej svetovej hudobnej scény. Na trenčianskom letisku sa v júli predstaví britský spevák, pesničkár a skladateľ Ben Howard, americká speváčka a producentka Caroline Polachek, a tiež venezuelská producentka Arca.

Na Pohode sa premiérovo predstaví Ben Howard (GB), ktorého kariéru raketovo odštartoval hneď jeho prvý album Every Kingdom (2011). Piesne z neho majú na Spotify viac ako miliardu vypočutí a nachádzajú sa na ňom hity ako Only Love, Old Pine a Keep Your Head Up. Vďaka úspešnému debutu získal Ben Howard dve ocenenia BRIT Awards. To mu otvorilo dvere na festival Glastonbury, kde vystúpil rovno na hlavnom Pyramid Stagei.

Ben Howard
Ben Howard
Zdroj: Pohoda Festival

Caroline Polachek

Okrem Bena Howarda organizátori Pohody potvrdili aj ďalšie veľké meno súčasnej hudby - Caroline Polachek (US). Americká interpretka a producentka, mimochodom s koreňmi zo Slovenska, je momentálne jedna z najvýraznejších speváčok na súčasnej nielen electro-popovej scéne. V roku 2019 vydala debutový album Pang, ktorý sa ocitol vo výbere TOP 100 albumov roka.

Caroline Polachek
Caroline Polachek
Zdroj: Pohoda Festival

Jej singel Bunny Is A Rider (2019) označil magazín Pitchfork ako najlepšiu pieseň na svete v danom roku. Okrem vlastnej tvorby ste Caroline Polachek mohli počuť aj vo viacerých piesňach interpretov ako Flume, Charlie XCX, SBTRKT, Blood Orange, Sébastien Tellier, Washed Out a autorsky a producentsky sa spolupodieľala aj na piesni No Angel od Beyoncé. Caroline Polachek sa na Pohode predstaví už aj s novým albumom s názvom Desire, I Want To Turn Into You, ktorý vydala 14. februára.

Arca

Arca je jedna z najnadanejších umelkýň ostatných rokov, o čom svedčí aj to, že si ju Björk vybrala ako dvornú producentku a spolupracovníčku pre jej albumy Vulnicura (2015) a Utopia (2017). Zoznam skvelých umelkýň a umelcov, s ktorými spolupracovala, však nekončí len pri Björk.

Arca
Arca
Zdroj: Pohoda Festival

Má za sebou spolupráce aj s FKA Twigs, Kelela, Blood Orange, Frank Ocean, Sega Bodega aj Shygirl, ktorá tento rok taktiež vystúpi na Pohode. Jej hudobný rukopis ste mohli počuť aj vo viacerých remixoch, napríklad v Rain On Me od Lady Gaga, ale má za sebou aj remixy pre Deftones, Laurie Anderson alebo Tirzah.

Jej tvorbu je ťažké zaradiť do jedného štýlu, keďže v nej môžete počuť IDM, experimental, industrial hip-hop, reggaeton, techno aj avant pop - jednoducho mix, ktorý je pre ňu typický. „Nechcem byť viazaná na jeden žáner," hovorí Arca. „Nechcem byť označená ako jedna vec."

Svojou tvorbou výrazne zaujala v roku 2012, keď vydala EP-čka Stretch 1 a Stretch 2. Nasledujúce albumy sú dnes už kultovými nahrávkami: &&&&& (2013), Xen (2014), Mutant (2015), Arca (2017), KiCK i (2020) - nominovaný na Grammy v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album a KiCK iii (2021), ktorý magazín Pitchfork označil ako Best New Music.

Na jej albumoch môžete počuť ďalších skvelých prizvaných interpretov: Sia, Planningtorock, Shygirl, Rosalía, SOPHIE, Boys Noize, Shirley Manson zo skupiny Garbage, Machinedrum, ale aj Björk. Arca, pôvodom z venezuelského Caracasu a momentálne žijúca v Barcelone, búra mýty a predsudky nielen v hudbe, ale aj sexualite či orientácii. Sama sa definuje ako nebinárna trans žena.

„Neviem si predstaviť výstižnejší, dôležitejší a silnejší záver Pohody 2023 na hlavnom pódiu, ako koncert umelkyne Arca. Okrem veľkého umeleckého prínosu pre celý festival má toto potvrdenie aj podstatný symbolický význam a to zvlášť v situácii, v akej sa po teroristickom útoku na Zámockej ulici nachádza celé Slovensko. Arca bola prvou umelkyňou, ktorú som na rok 2023 oslovil, booking neprebiehal ľahko vzhľadom na veľký záujem o jej umenie nielen medzi hudobnými podujatiami. Som hrdý, že práve Arca ukončí tohtoročnú Pohodu,“ hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.

Arca, Ben Howard a Caroline Polachek doplnili doteraz zverejnených umelcov a umelkýň, ktorí vystúpia 6.-8. júla 2023 na festivale Pohoda. Sú medzi nimi Central Cee, Jamie xx, slowthai, Suzanne Vega, tohtoroční dvojnásobní víťazi Grammy a The BRIT Awards Wet Leg, SOFI TUKKER, Viagra Boys, Perfume Genius, Pussy Riot, Arooj Aftab, Shygirl, AMELIE LENS, Sampa the Great, Genesis Owusu, Dry Cleaning, shame, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Liniker, Yard Act, PVA, Hermeto Pascoal, Jana Kirschner, Zea, Tata Bojs a ďalší.

Festival Pohoda sa uskutoční od 6. do 8. júla 2023 na trenčianskom letisku. Lístky na Pohodu 2023 je možné zakúpiť na webe pohodafestival.sk.