Developeri často budujú komplexy na netradičných miestach, aby zaľudnili neobývané lokality. Niekedy sa však stane, že ambiciózny projekt skončí fiaskom. Ako informoval portál LADBible, podobný sen sa snažil premeniť na skutočnosť aj Irán, ktorý chcel uprostred púšte postaviť obrovské satelitné mesto, ktoré malo byť doslova rajom na Zemi. Ukázalo sa však, že po viac ako 20 rokoch v ňom žije len zlomok predpokladaného obyvateľstva.
Rajské mesto
Približne 35 kilometrov od hlavného iránskeho mesta Teheránu stojí niekoľko tisíc obrovských budov, ktoré tvoria oblasť zvanú Pardis. Vláda tento projekt predstavila v roku 2001, pričom malo ísť o unikátne mesto vytvorené priamo v srdci púšte.
Mesto sa rozprestiera na ploche takmer 280 kilometrov štvorcových. Bližšie zoznámenie sa s oblasťou vám však naznačí, že v skutočnosti ide z veľkej časti o betónovú džungľu plnú prázdnych, identických a nedokončených výškových budov bez charakteru. Na druhú stranu zas obyvatelia majú už roky problémy rozvinúť akúkoľvek komunitu.
Takmer opustené
Ako uviedol portál magazínu New Yorker, Pardis mal byť dostupným bývaním pre ľudí, ktorí si nemohli dovoliť rastúce ceny bytov a podnájmov v Teheráne. Problémom však je, že satelitné mesto stojí na veľmi neúrodnej pôde a desiatky kilometrov od hlavného mesta a pracovnej infraštruktúry, a tak je ľahké pochopiť, prečo nie je plné ľudí. Mnohí sa tiež sťažujú na chybné kanalizačné systémy a kúrenie, nedostatočný prístup k vode či dokonca prerušovanie prívodu elektrickej energie.
Pravdou však je, že mesto nie je úplne prázdne. Od predstavenia projektu v roku 2001 totiž obyvateľstvo pomaly, no stabilne rastie, pričom posledné sčítanie ľudu z roku 2016 ukázalo, že tu žije viac ako 73-tisíc ľudí. Mesto má však kapacitu pre približne 600-tisíc obyvateľov, čo znamená, že medzi betónovými vežami sú stále tisíce neobývaných domov.
Nejde však o jediný projekt, ktorý sa premenil na mesto duchov. Podobná oblasť s názvom Forest City sa nachádza aj v Malajzii, pričom mala slúžiť pre viac ako jeden milión obyvateľov. V skutočnosti toto mesto za 100 miliárd dolárov skončilo s opustenými a nedokončenými budovami, ktoré developerovi narobili neuveriteľne vysoké dlhy.