Naprieč dejinami sú známe viaceré príbehy, ktoré rozprávajú o takzvaných "lodiach duchov". Tieto plavidlá sa potulujú po moriach bez posádky, ktorá ich musela opustiť z rôznych príčin. Ako informoval portál IFLScience, existuje mnoho podobných záhad, pričom najstaršia z nich sa datuje do 18. storočia.
Legenda o lodi bez posádky
11. augusta 1775 pozorovatelia na plavidle zbadali vo vodách pri pobreží Grónska niečo zvláštne. Išlo o trojsťažňovú plachetnicu s názvom Octavius, ktorá sa k nim pomaly približovala bez posádky na palube. Kapitán lode preto v sprievode štyroch svojich mužov nastúpil na tajomnú loď, aby ju preskúmal.
Skupina však zistila, že všetci sa nachádzali v podpalubí. Išlo pritom o mŕtve telá 28 námorníkov, ženy a dieťaťa, ktorí sa snažili chrániť pred chladom. V kajutách lode sa skrýval aj kapitán, ktorý sedel za stolom a písal posledný denníkový záznam. Ako však návštevníci odhalili, v knižke bol zaznačený dátum 11. november 1762, čo znamená, že posádka bola mŕtva takmer 13 rokov. Zaujímavé bolo aj posledné zaznamenané umiestnenie lode, ktoré bolo približne 400 kilometrov severne od miesta nálezu.
Aká je pravda?
Tento príbeh sa medzi námorníkmi rozpráva už niekoľko desaťročí. Mnohí pritom tvrdili, že Octavius bez posádky úspešne preplával Severozápadným priechodom (námornou cestou spájajúcou Atlantický a Tichý oceán cez Severný ľadový oceán) takmer storočie predtým, ako by to isté dokázala iná loď.
Historici však tvrdia, že ide len o vymyslenú legendu. V skutočnosti najstaršia zmienka o lodi pochádza až z roku 1828, čo je viac ako polstoročie po jeho údajnom objavení. Napriek tomu existujú aj staršie príbehy s rovnakými detailmi, no vždy ide len o námornícke legendy.
Skutočné záhady
Aj keď príbeh o lodi Octavius patrí k skôr k legendám, existujú aj skutočné udalosti, ktoré opisujú lode duchov. Prvou je dvojica obrovských plachetníc britského námorníctva s menom HMS Terror a HMS Erebus, ktoré brázdili oceány v 19. storočí. Podľa informácií okolo lodí v roku 1848 zamrzlo more, čo spôsobilo, že rýchlo uviazli. Preto viac ako 120-členná posádka opustila plavidlá v nádeji, že sa dostane na juh do bezpečia. Nakoniec sa však nedokázali zachrániť a zahynuli.
Erebus a Terror sa tak stali jednou z najväčších svetových námorných záhad v histórií. Toto tvrdenie však zmenilo ich objavenie v rokoch 2014 a 2016. Rovnako ako Octavius, aj tieto lode zamrzli v čase. Ako uviedol Adrian Schimnowski, hovorca organizácie Arctic Research Foundation, Terror bol v takom skvelom stave, že keby z neho vyliali vodu a postavili ho na more, pravdepodobne by sa plavil.
Osudná búrka
Druhým príbehom je záhada lode SS Baychimo, ktorú po takmer dvoch desaťročiach úspešnej plavby okolo Severného ľadového oceánu prekvapila fujavica neďaleko miesta, kde podľa legendy Octavius zaznamenal svoju poslednú polohu. Posádka a pasažieri taktiež museli opustiť loď, pričom niektorých previezli na Aljašku, iných do kanadského Vancouveru a ostatní prezimovali neďaleko plavidla.
O pár mesiacov však prišla ďalšia búrka, po ktorej sa Baychimo úplne stratilo. "Kapitán a posádka predpokladali, že sa plavidlo potopilo. Čoskoro však dostali správu, že lovec zbadal loď opäť zaseknutú v ľade približne 72 km južne od ich tábora," vysvetlil Cortney Pachet, pracovník kanadského Manitoba Museum v roku 2020.
Loď okrem toho uvideli na mori ešte najmenej sedemkrát, pričom záznamy z roku 1969 tvrdia, že niektorí dokonca na tajomné plavidlo nastúpili. Aj keď od posledného objavenia prešlo viac ako 50 rokov, nezabránilo to niektorým ľuďom, aby ju išli hľadať. A hoci s najväčšou pravdepodobnosťou Baychimo skončilo na dne oceánu, objavenie HMS Terror po 170 rokoch ukázalo, že aj tu existuje šanca na jej nájdenie.