Zaujímavosti 10.01.2022 13:37

Otvorili najdlhší tunel pod vodou v Číne. Ktorá podmorská diaľnica je najdlhšia na svete?

Čína otvorila svoj najdlhší diaľničný tunel vedúci pod vodou. Nachádza sa pod hladinou jazera Lake Taihu a celková dĺžka je 10,79 kilometra.

Zdieľať
instagram Facebook twitter

Tunel Taihu vedie popod rovnomenné jazero vo východočínskej provincii Jiangsu, približne 50 kilometrov východne od Šanghaja. Realizácia konštrukcie stála 1,56 miliardy dolárov a práce začali 9. januára 2018. Tunel tak otvorili presne 4 roky po začatí stavby, píše portál Edition CNN.

Ako vyzerá tunel vnútri
Ako vyzerá tunel vnútri
Zdroj: northfoto.com

Významný dopravný uzol

Na stavbu tunela použili viac ako 2 milióny kubických metrov betónu. Jeho celková dĺžka je 10,79 kilometra, šírka vozovky je 17,45 metra a celkovo má 6 jazdných pruhov. Strop tunela je vybavený farebnými LED svetlami, ktoré majú zabrániť únave vodiča.

Tunel je súčasťou diaľnice Changzhou-Wuxi Highway, ktorú otvorili pre verejnosť 30. decembra 2021. Cestujúcim ponúka alternatívu pri ceste medzi Šanghajom a Nanjingom, hlavným mestom provincie Jiangsu.

Vjazd do tunela
Vjazd do tunela
Zdroj: northfoto.com

Najdlhší je tunel pod kanálom La Manche

Nejde však o najdlhší tunel pod vodou na svete. Napríklad, v Nórsku nájdete 14,3 kilometra dlhý dvojprúdový tunel Ryfast, ktorý vedie medzi mestom Stavanger a oblasťou Strand. V Japonsku sa nachádza Tokyo Bay Aqua-Line, diaľnica, ktorá v dĺžke 9,6 kilometra vedie popod Tokijský záliv.

Absolútne najdlhším tunelom vedúcim pod hladinou vody je však Channel Tunnel vedúci pod kanálom La Manche. Táto podmorská diaľnica, spájajúca Anglicko s Francúzskom, meria 37,9 kilometra.

Zdieľať
instagram Facebook twitter
Sme na sociálnych
sieťach
Logo Ringier Axel Springer
© 2010 - 2021
Ringier Axel Springer Communities, s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.