Zodpovednosť za takúto štatistiku môže mať na svedomí čiastočne aj legislatíva, ktorá to do istej miery legalizuje až v devätnástich členských štátoch. Najväčšími ohniskami incestu sú štáty ako Alabama, Kentucky, Západná Virgínia, Južná Karolína a Nové Mexiko.
Tabuizovaná téma sa rozoberá stále častejšie aj vďaka domácim testom DNA, ktoré môžu odhaliť príbuzenské kríženie. Informácie o tom, že je partner či partnerka geneticky príbuzný, môžu byť ale veľmi stresujúce. Podľa najnovšieho genetického prieskumu spoločnosti BedBible došlo k incestnému splodeniu dokonca v 15 % amerických rodín.
"Nech už získate akékoľvek štatistiky, pravdepodobne budú konzervatívne, pretože tieto veci nie sú niečím, k čomu majú ľudia tendenciu hlásiť sa. Asi len dvadsať alebo tridsať percent tých, ktorí boli sexuálne zneužívaní v rodine, to niekedy v priebehu detstva skutočne odhalili. Väčšina z nich má totižto pocit, že sú za to potrestaní. Štatistiky by boli pravdepodobne vyššie, keby boli známe fakty," myslí si psychológ David Lawson z Texasu, ktorý sa zaoberá incestnými vzťahmi. Podľa neho je výsledok v podobe 15 % výrazne podhodnotený.
Pomoc odborníka
Z výskumu amerického úradu CDC vyplýva, že jedno zo štyroch dievčat a jeden zo šiestich chlapcov sú sexuálne zneužívaní pred dosiahnutím osemnástich rokov, a to niekým, koho dieťa alebo jeho rodina pozná. Najčastejším typom incestu v USA je otec – dcéra (34,8 %), ďalej brat – sestra (23,1 %) a matka – syn (6,1 %).
Jedným z odvážnych Američanov, ktorý sa rozhodol na problém incestu upozorniť, je aj Steve Edsel z Virgínie. Prostredníctvom AncestryDNA zistil, že jeho rodičia boli príbuzní prvého stupňa (buď súrodenci, alebo otec s dcérou). Edsel musel preto vyhľadať pomoc psychológa, aby sa vyrovnal so skutočnosťou, že jeho dedko bol zrejme aj jeho otec.