Mnohí ľudia sú už celé desaťročia presvedčení, že mozgy mužov a žien nefungujú rovnako. Doteraz však o tejto teórii existovalo len málo konkrétnych dôkazov, ktoré by ju potvrdzovali. Ako informoval portál New York Post, skupina výskumníkov však pomocou umelej inteligencie porovnala rôzne skeny mozgov a odhalila jedinečné vzory medzi pohlaviami.
Presné výsledky
Prelomovú štúdiu vytvorila skupina výskumníkov z americkej Stanfordovej univerzity, pričom v nej preukázali rozdiely medzi mozgom mužov a žien pomocou umelej inteligencie. Ukázalo sa, že na základe zobrazení dokázala AI odhaliť jedinečné znaky, ktoré predtým žiadny program nenašiel. "Toto je presvedčivý dôkaz, že pohlavie je silným determinantom samotnej organizácie ľudského mozgu," uviedol vo vyhlásení autor štúdie Vinod Menon.
Vo výskume, ktorý publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, vedci predložili modelu umelej inteligencie približne 1 500 skenov mozgu. Samotný program mal potom určiť, akému pohlaviu patrí, pričom sa ukázalo, že bol presný až na 90 percent.
Lepšie pochopenie rozdielov
Menon, ktorý je profesorom psychiatrie a behaviorálnych vied, poznamenal, že program si všimol rozdiely vo viacerých sférach mozgu. Najväčšie zmeny však bolo možné spozorovať v oblastiach zodpovedných za introspekciu (sebapozorovanie), vytváranie návykov či emócie. Pohlavie pritom hrá kľúčovú úlohu aj v kognitívnom vývoji, starnutí a neurologických poruchách.
Výskumníci však išli o krok ďalej a vyvinuli ďalší program, ktorý by dokázal predpovedať ľudské správanie na základe už identifikovaných rozdielov založených na pohlaví. Pri testovaní modelu zistili, že tieto znaky môžu výrazne ovplyvniť reakcie.
Vedci dúfajú, že ich zistenia by mohli pomôcť vysvetliť a lepšie priblížiť psychologické alebo neurologické rozdiely medzi pohlaviami. "Identifikácia konzistentných a opakovateľných znakov v zdravom mozgu dospelých je kritickým krokom k lepšiemu pochopeniu pohlavne špecifických zraniteľností pri psychiatrických a neurologických poruchách," dodal Menon.