Psychiatri v jednej z bruselských nemocníc začali ponúkať pacientom trpiacim depresiou, stresom či úzkosťou bezplatnú návštevu múzeí a iných kultúrnych inštitúcií, ktorú môžu využiť s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi. Portál The Guardian uviedol, že cieľom tejto prehliadkovej terapie je ukázať Bruselčanom mestskú kultúru a poskytnúť lekárom nový spôsob liečby.
Inšpirácia zo zámoria
Delphine Houba, zástupkyňa primátora Bruselu, tvrdí, že projekt je prvým svojho druhu v Európe. "Chcem, aby sa všetci vrátili do našich kultúrnych inštitúcií. Už pred pandémiou nebolo pre ľudí ľahké ísť do múzea a niektorí si myslia, že to jednoducho nie je nič pre nich. Chceme však ukázať, že tieto miesta sú naozaj pre každého," uviedla. Politička sa inšpirovala projektom z Kanady, kde lekári už od roku 2018 predpisujú návštevy múzea umenia v Montreale.
Veľa miest na výber
V Bruseli tento projekt funguje už pol roka a zahŕňa päť múzeí, ktoré sú priamo pod kontrolou mesta. Patrí medzi ne bruselské historické múzeum, centrum súčasného umenia a múzeum módy a čipiek. Pacienti si však môžu pozrieť aj múzeum kanalizácie, v ktorom prechádzajú desať metrov pod zemou pozdĺž brehu "skrytej" rieky Senne.
Návštevníci tiež môžu preskúmať zbierku oblečenia patriacu soche cikajúceho chlapca s názvom Manneken Pis, ktorá sa stala symbolom hlavného mesta Belgicka. Tá má takmer 1100 kostýmov vrátane jedného od francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. z roku 1747. "Čokoľvek môže mať terapeutickú hodnotu, pokiaľ to ľuďom pomôže cítiť sa lepšie," povedal Johan Newell, psychiater z nemocnice Brugmann, ktorá sa plánu zúčastňuje.
Newell očakáva, že projekt využijú ľudia s depresiou, úzkosťou, poruchami autistického spektra, psychózami či bipolárnou poruchou. "Domnievam sa, že z toho môže mať úžitok takmer každý," povedal. "Je to jeden z extra nástrojov, ktorý by mohol ľuďom pomôcť dostať sa z domu a znovu sa socializovať."
Už v roku 2019 dospela Svetová zdravotnícka organizácia k záveru, že umenie by mohlo pomôcť ľuďom, ktorí trpia duševnými chorobami, a vyzvala k väčšej spolupráci medzi odborníkmi v oblasti kultúry a verejného zdravotníctva. Ak bude projekt úspešný, do plánu by sa mohli zaradiť aj kiná či divadlá. Podľa Newella by potom takéto recepty mohli dostávať aj ľudia, ktorí sa zotavujú z poranení mozgu, či dôchodcovia a deti.