Mesiac, ktorý rotuje okolo našej planéty vo vzdialenosti približne 384-tisíc kilometrov, podľa novej simulácie nevznikol siahodlhým procesom. Výskumníci z Inštitútu pre výpočtovú kozmológiu na Durham University ukázali, že po náraze Zeme s telesom sa Mesiac vytvoril v priebehu niekoľkých hodín. Podľa portálu India Today prelom pomôže vedcom zistiť, ako sa naša planéta za tie miliardy rokov vyvíjala.
Najlepšie výsledky
Vedci vytvorili simuláciu pomocou superpočítača v programovacom jazyku SWIFT, kde skúmali stovky kolízií pri rôznych uhloch dopadu, rýchlostiach, rotáciách planét či hmotnostiach.
V ich zisteniach, ktoré publikovali v The Astrophysical Journal Letters, sa uvádza, že takýto náraz môže vytvoriť teleso s podobnou hmotnosťou a obsahom železa ako Mesiac a umiestniť ho ďaleko za hranicu zemskej Rochovej medze. Tá vyjadruje vzdialenosť, v ktorej môže byť nebeské teleso držané pohromade vlastnou gravitačnou silou.
Stále nevyriešená hádanka
Aj keď predošlé teórie dokázali vysvetliť niektoré vlastnosti Mesiaca, záhadou bolo, prečo je jeho zloženie podobné Zemi. Táto štúdia však pre vedcov otvára úplne nové východiská. "Do tohto projektu sme išli s tým, že sme presne nevedeli, aké budú výsledky simulácií. Bolo teda veľmi vzrušujúce zistiť, že nové zistenia mohli zahŕňať teleso podobné Mesiacu na obežnej dráhe," uviedol výskumník z NASA Jacob Kegerreis.
Štúdia tiež poznamenala, že predošlé výskumy nedokázali úplne vysvetliť všetky možné scenáre vzniku Mesiaca, aj keď sa predpokladá, že sa vytvoril z trosiek po náraze telesa Theia so Zemou. "Simulácie s nižším rozlíšením môžu vynechať dôležité aspekty rozsiahlych kolízií. To nám umožnilo vidieť nové možnosti, ktoré v predchádzajúcich štúdiách nebolo možné zachytiť," uviedli vedci vo vyhlásení.
Výskumníci sa preto domnievajú, že nová simulácia by mohla vysvetliť nevyriešené záhady, ako je odklon Mesiaca od rovníka. NASA tiež poznamenala, že táto štúdia im pomôže pochopiť, ako sa naša Zem stala svetom, v ktorom žijeme dnes.