Rozvod je náročný proces, ktorý často chcú mať obe zúčastnené strany čo najrýchlejšie za sebou. Jeden muž však posunul veci na úplne inú úroveň po tom, čo jeho partnerka podala žiadosť o ukončenie manželstva. Ako informoval portál Unilad, okrem vysokého odškodného totiž požadoval späť aj svoju obličku, ktorú jej daroval.
Dojemné gesto
Doktor Richard Batista bol viac ako desaťročie v manželskom zväzku s partnerkou menom Dawnell. Pár, ktorý bol spolu od roku 1990, si však musel prejsť mnohými prekážkami. Jednou z nich boli pretrvávajúce zdravotné problémy manželky, ktoré boli také vážne, že sa mohli skončiť smrťou.
Po dvoch neúspešných transplantáciách obličky sa preto rozhodol urobiť veľmi dojemné gesto a v roku 2001 jej daroval jednu zo svojich. "Mojou prvoradou prioritou bolo, aby prežila. Bonusom bolo, že by to dokázalo pomôcť nášmu manželstvu," ozrejmil v tom čase novinárom.
Ich manželstvo to nezachránilo
Hoci toto gesto zachránilo život jeho žene, ich vzťah sa rozpadol po tom, čo Dawnell požiadala v roku 2005 o rozvod. Toto rozhodnutie však muž neprijal dobre. Okamžite ju obvinil z nevery, pričom podotkol, že bude požadovať aj vrátenie svojej obličky. Druhou možnosťou by bola kompenzácia vo výške 1,5 milióna dolárov. "Môj klient žiada náhradu nielen za obličku, ale aj procedúry spojené s transplantáciou," informoval právnik Dominic Barbara.
Odborníci, od právnikov až po špecialistov, sa však všeobecne zhodli na tom, že prípad sa nemal vôbec o čo oprieť. "Teraz je to jej oblička. Ak by ste ju chceli vybrať, pacientka by musela ísť na dialýzu, inak by ju tento proces zabil," vysvetlil odborník na lekársku etiku Robert Veatch.
Doktorovi Batistovi sa počas rozvodového konania nakoniec nepodarilo získať obličku a ani odškodné. V 10-stranovom rozhodnutí najvyšší súd okresu Nassau zamietol jeho žiadosť a rozhodol, že oblička je darom, ktorému sa nedá stanoviť cena. "Snaha odporcu vymáhať odškodné je preto nielen v rozpore so zákonným predpisom, ale môže ho vystaviť aj trestnému stíhaniu," uviedol sudca Jeffrey Grob.
Súd sa pritom opieral o zákon, podľa ktorého sa transplantovaný orgán považuje za dar. To má zabrániť ich nelegálnemu predaju na čiernom trhu. "S rozhodnutím sme spokojní. Toto nie je tovar, ktorý sa dá kúpiť alebo predať," poznamenal Douglas Rothkopf, právnik bývalej manželky.