Mary sa narodila na predmestí Londýna koncom 19. storočia a bola považovaná za príťažlivú ženu. Všetko sa zmenilo vo chvíli, keď sa v dospelosti u nej začalo prejavovať vzácne ochorenie, ktoré jej navždy zmenilo tvár. Už po pár rokoch bola nielen jej tvár, ale aj ruky a nohy zdeformované na nepoznanie. Napokon využila svoj vzhľad na to, aby si zarobila na živobytie, uvádza portál AllThatInteresting.
Za všetko mohla vzácna diagnóza
Mary Ann Webster sa počas svojho detstva nijako výrazne nelíšila od svojich súrodencov ani ostatných detí. V roku 1894 sa rozhodla pre kariéru zdravotnej sestry a v roku 1903 sa vydala za Thomasa Bevana, farmára z grófstva Kent. S manželom sa usadila a splodili dvoch synov a dve dcéry.
Thomas však náhle v roku 1914 zomrel a Mary zostala sama so štyrmi deťmi, ktoré musela uživiť. Krátko po strate manžela sa u nej začali prejavovať príznaky akromegálie, poruchy charakterizovanej nadprodukciou rastových hormónov v hypofýze. Ochorenie je veľmi zriedkavé a v súčasnosti sa dá liečiť, ak sa zistí dostatočne skoro. Na začiatku 20. storočia však neexistoval žiadny spôsob, ako tento stav liečiť alebo mu predchádzať.
Akromegália spôsobuje niekoľko zdravotných rizík, a to od spánkového apnoe až po zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení a porúch obličiek. V dôsledku ochorenia jej ruky a nohy narástli do nadrozmerných veľkostí, čelo a spodná čeľusť sa vyduli, nos sa jej viditeľne zväčšil. Kvôli svojmu výzoru si nemohla udržať prácu a uchýlila sa k rôznym brigádam, aby zabezpečila svoju rodinu.
Vzácne ochorenie ju natrvalo zmenilo. Osud sa s ňou nemaznal, a keď jej farmár, pre ktorého pracovala, povedal, že sa nehodí na nič iné, iba na súťaž škaredých žien, jeho slová vzala doslovne. Čoskoro sa zapojila do súťaže o najškaredšiu ženu a porazila 250 súťažiacich. Víťazstvo ju dostalo do centra pozornosti. Navyše, lekár jej oznámil, že jej stav sa bude len zhoršovať, a tak sa to rozhodla využiť v záujme svojich detí. Čoskoro mala prácu na veľtrhu a objavovala sa na výstaviskách po celých Britských ostrovoch.
Vďaka ochoreniu zarobila milióny
V roku 1920 odpovedala na inzerát v londýnskych novinách s nápisom: "Hľadá sa najškaredšia žena. Nič odpudzujúce, zmrzačené alebo znetvorené." Za inzerátom stál cirkus Barnum a Bailey, ktorý v Mary našiel tvár škaredej ženy s príjemným vystupovaním.
Následne bola pozvaná, aby sa zúčastnila šou v zábavnom parku Dreamland na Coney Island. Predvádzala sa spolu s ďalšími účinkujúcimi vrátane Lionela, muža s tvárou leva, a Jean Carroll, ktorá bola známa ako potetovaná dáma. Aj napriek tomu, že návštevníci ju brali iba ako atrakciu a vysmievali sa z nej, na ponižujúce zaobchádzanie si zvykla.
Medzi ľuďmi mala mimoriadny úspech. Podarilo sa jej zabezpečiť svoje deti a za dva roky vystupovania v New Yorku zarobila 20 000 libier, čo by v prepočte na dnešnú menu vyšlo na 1,6 milióna dolárov. Popri svojej kariére si našla čas na lásku. Počas vystúpenia v Madison Square Garden v New Yorku nadviazala románik s chovateľom žirafy známym ako Andrew. Dokonca súhlasila s tým, že podstúpi premenu v salóne krásy, kde jej kozmetičky urobili manikúru, masáž, pekný účes a naniesli na tvár make-up.
Keď však videla svoju premenu, sama zhodnotila, že sa radšej vráti k svojmu starému ja a bude pracovať v cirkuse. Napokon zomrela 26. decembra 1933 vo veku 59 rokov. Príčina smrti nie je známa, preto sa nedá presne určiť, či umrela kvôli ochoreniu, ktorým celé roky trpela.