15. jan. 2023 o 11:31
Miloš Audi, nypost.com, unilad.com

Museli hrať bejzbal o svoje životy: Muži odsúdení na smrť vďaka tomu vyhrali každý zápas

placeholder
Odsúdenci z bejzbalového tímu
Zdroj: facebook.com/cornwallis.morningwood

Na začiatku 20. storočia sa 12 odsúdeným na trest smrti podarilo reprezentovať svoju väznicu v bejzbale. Hlavný veliteľ im však dal ultimátum: vyhráte a budete žiť dlhšie alebo prehráte a onedlho zomriete.

Zaujímavosti
15. jan. 2023 o 11:31
Museli hrať bejzbal o svoje životy: Muži odsúdení na smrť vďaka tomu vyhrali každý zápas

Na začiatku 20. storočia sa 12 odsúdeným na trest smrti podarilo reprezentovať svoju väznicu v bejzbale. Hlavný veliteľ im však dal ultimátum: vyhráte a budete žiť dlhšie alebo prehráte a onedlho zomriete.

Skupina odsúdených na trest smrti pred viac ako sto rokmi vytvorila v jednej z väzníc v Spojených štátoch amerických svoj vlastný bejzbalový tím, v ktorom doslova hrali o svoje životy. Išlo o mužstvo s názvom Wyoming State Penitentiary All Stars, ktoré pozostávalo zo zlodejov, vrahov či násilníkov. Ako informoval portál New York Post, aj keď tím nevydržal dlho, dokázal s prehľadom vyhrať všetky svoje zápasy.

Sťahovanie z kože nahradil trest vo väzení

Vtedajšie pomery v USA opísali vo svojej knihe s názvom Death Row All Stars: A Story of Baseball a Corruption and Murder autori Chris Enss a Howard Kazanjian. Dvojica odhalila, že na konci 19. storočia boli v malom meste Rawlins v štáte Wyoming zaužívané veľmi striktné tresty pre zločincov. "Zúfalci prichytení pri lúpeži, násilníci alebo vrahovia boli nielen obesení, ale niekedy aj stiahnutí z kože. Vyrábali z nich rôzne predmety, ktoré predávali ako suveníry, čo bolo varovaním pre iných prípadných zločincov," opísali v knihe.

V roku 1901 sa v tomto americkom štáte ale otvorila väznica, kde boli odsúdení podrobení veľmi drsným podmienkam. Veliteľom bol muž menom Otto Gramm, ktorého úrady platili za to, že sa staral o väzňov. On však namiesto toho využíval dieru v zákone a zarábal na trestancoch obrovské peniaze.

O desať rokov neskôr však štát prišiel na nekalé praktiky Gramma a na čelo väznice dosadil muža menom Felix Alston. Ten bol podľa informácií omnoho ústretovejší a dovolil väzňom pracovať mimo zariadenia pod dohľadom a zriadil im bejzbalový tím.

Pôsobenie tímu

Väzenské mužstvo tvorili trestanci, ktorí boli odsúdení na smrť. Išlo o dvanásťčlenný tím, ktorý pozostával z troch násilníkov, piatich zlodejov, troch vrahov a jedného falšovateľa. Tím dostal názov Wyoming State Penitentiary All Stars a svoj prvý zápas odohral 18. júla 1911. Ich najväčšou hviezdou sa stal muž menom Joseph Seng, ktorý bol odsúdený za vraždu, pričom svoje mužstvo doviedol k jednoznačnej výhre proti jednému z najlepších tímov v lige.

Výkon väzenského tímu spustil aj iný trend, vďaka ktorému hlavný dozorca zarábal obrovské peniaze. Išlo o stávkovanie, ktoré mohlo celému mužstvu predĺžiť život. Alston pritom skupine povedal, že víťazstvá by im zaistili odklad trestu smrti, zatiaľ čo chyby a prehry by ich okamžite stáli život. Vďaka tomu mal tím ešte väčšiu túžbu vyhrávať všetky zápasy.

Privilégiá odsúdencov sa však nepáčili niektorým väzňom a jeden z nich sa dokonca rozhodol, že zabije hlavnú hviezdu tímu. Na Sengovu hlavu chcel pritom zhodiť veľkú železnú guľu, no jeho pokus bol neúspešný. Vtedy sa veliteľ Alston rozhodol, že začne chrániť svoju investíciu, no tento krok spustil nával pokusov o útek z väznice.

Tím nakoniec počas svojho pôsobenia odohral iba štyri zápasy, pretože veliteľ začal uskutočňovať plány na zlepšenie vzdelávania väzňov. Štát tiež po pár mesiacoch zastavil stávkovanie na bejzbalových zápasoch, čo ukončilo existenciu mužstva. Dvanásťčlenný tím nakoniec aj tak čakal trest smrti, pričom dozorcovia popravili v roku 1912 aj hviezdneho Senga. Mužstvo však splnilo svoj cieľ a z bejzbalu odišlo bez jedinej prehry.