Zaujímavosti
photo Foto
video Video
18. nov. 2023 o 16:00
Miloš Audi, ladbible.com

Tajomný ostrov v Tichom oceáne je na Google mapách úplne začiernený. Čo sa za tým skrýva?

placeholder
Tajomný ostrov v Tichom oceáne je na Google mapách úplne začiernený.
Zdroj: twitter.com/TrakaValia, twitter.com/samrujlok

Vo vodách Tichého oceánu sa nachádza tajuplný tmavý ostrov. Kvôli tomu vzniklo množstvo teórií, ktoré sa snažia záhadu rozlúštiť. Aká je však skutočnosť?

Zaujímavosti
18. nov. 2023 o 16:00
Tajomný ostrov v Tichom oceáne je na Google mapách úplne začiernený. Čo sa za tým skrýva?

Vo vodách Tichého oceánu sa nachádza tajuplný tmavý ostrov. Kvôli tomu vzniklo množstvo teórií, ktoré sa snažia záhadu rozlúštiť. Aká je však skutočnosť?

V Tichom oceáne môžete nájsť podivný ostrov, ktorý pred niekoľkými rokmi objavili používatelia na Google mapách. Ukázalo sa totiž, že lokalita je celkom čierna a vôbec sa nedá zistiť, čo tam vlastne je. Ako informoval portál LADBible, hoci ľudia roky nepoznali odpoveď, nedávno sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré odhaľuje, čo sa na tomto území skrýva.

Neznámy ostrov

Ostrov leží v oblasti oceánskej krajiny s názvom Karibati. Napriek tomu, že je súčasťou tohto komplexu, blízko neho neexistuje žiadna pevnina a obklopujú ho stovky až tisíce kilometrov vody. Zaujímavé tiež je, že stred ostrova je na Google mapách čierny. Začierňovanie sa používa vtedy, keď k miestu nevedie žiaden prístup alebo keď sa nechce, aby ostatní vedeli, čo sa tam deje, prípadne niekto nechce byť zobrazený na mape. Preto v priebehu rokov vzniklo množstvo teórií, ktoré sa snažili objasniť tento fenomén.

K odpovedi sa ľudia dopracovali až v roku 2021, kedy zistili, že tajomná lokalita je v skutočnosti neobývaným koralovým ostrovom s názvom Vostok Island, ktorý prvýkrát objavil ruský moreplavec Fabian Gottlieb von Bellingshausen ešte v roku 1820.

Žijú pri ňom vzácne živočíchy

Používatelia sa vďaka tomuto objavu dopátrali aj k videu na YouTube, ktoré zverejnili reportéri z televízie National Geographic už pred viac ako 14 rokmi. V ňom potápač Enric Sala odhaľuje koralový útes pri pobreží ostrova. "Práve sme sa vrátili z ponoru na ostrove Vostok. Musím uznať, že išlo o ten najlepší ponor v mojom živote," uviedol reportér vo videu.

Sala tiež opísal, aké živočíchy tieto vzdialené územia obývajú. "Okolo nás boli žraloky, húfy obrovských barakúd a dokonca aj tŕňovce pestré. Bolo to neuveriteľné. Išlo o najčistejšie miesto, v akom sme sa doteraz potápali. Neviem sa dočkať, kedy sa tam znovu vrátim," poznamenal.

Napriek tomu, že ľudia zistili identitu ostrova, stále jeho stred zostáva zatemnený. Používatelia sa však domnievajú, že túto farbu tam nepridal Google, ale že ju prirodzene vytvára hustý les na ostrove. "To, čo vidíte ako čierne, je v skutočnosti tmavo zelené. Ide o stromy rodu Pisonia," uviedol jeden z používateľov s tvrdením, že ide o rastliny s hrubými listami, ktoré dokážu rýchlo pokryť veľkú plochu.