Prešiel až 1 100 kilometrov a momentálne sa vracia späť do civilizácie, uvádza portál TVNoviny. Keď správu o tom, že už je konečne na Južnom póle ohlásil blízkym, všetci boli nadšení. Radosť ale zdieľal aj jeho kolega Peter Hliničan, s ktorým si založil cestovateľský projekt Travelistan.
Nie je prvým Slovákom, ktorý pokoril Južný pól
Ako sa mu vôbec podarilo komunikovať so svetom v mínusových teplotách? Na tomto mieste nie je žiadny signál a človek potrebuje satelitný mobilný telefón. Iba vďaka nemu je možné byť v kontakte cez SMS správy či klasické hovory. Kvôli tomu, že satelitné volania sú extrémne drahé, musel byť veľmi stručný a blízkych oboznámil len s počasím a s tým, že v expedícii pokračuje.
Správu o svojom úspechu zaslal blízkym v pondelok 9. januára o 20:16. Martin nie je prvým Slovákom, ktorý pokoril Južný pól. V roku 1996 sa to podarilo aj Petrovi Valušiakovi. Nápad zdolať toto miesto prišiel úplne spontánne. Martinovi to zišlo na um počas expedície cez Beringov prieliv. V stane vtedy býval s novozélandským polárnikom, ktorý mal za sebou cesty na Severný aj Južný pól.
Martina jeho skúsenosti zaujali natoľko, že sa rozhodol, že to skúsi aj on a na Južný pól sa vybral začiatkom novembra 2022. Letel zásobovacím lietadlom z Punta Arenas v Čile až do Antarktídy. Keď vystúpil, mal pred sebou nezabudnuteľný zážitok.
Potreboval aj vrecká na moč
Vyraziť na Južný pól chce poriadnu dávku odvahy a aj dlhodobej prípravy, ktorá sa delí na niekoľko častí. Najdôležitejšia je práve tá psychická. Našťastie, Martin má s podobnými expedíciami skúsenosti. Prešiel turistický chodník Arctic Circle Trail v Grónsku za polárnym kruhom, absolvoval zimnú Transsibírsku magistrálu, navštívil najchladnejšie miesto na svete Oymyakon v Rusku a navyše sa plavil 60 dní historickou plachetnicou na Antarktídu.
Vášnivý dobrodruh potreboval okrem fyzickej a psychickej prípravy aj tú materiálnu. Zadovážil si špeciálne topánky, ktoré odolajú aj mrazom do -100 stupňov, špeciálne bežky, termobielizeň či vrecká na moč, vďaka ktorým nemusel v noci vybiehať von zo spacáku. Martin sa musel pripraviť aj na takzvané biele peklo. Ide o jav, kedy slnko nezapadá a je na oblohe aj 24 hodín. Všetko navôkol je vtedy žiarivo biele. Jeho kolega prezradil, že bielu farbu využívajú špeciálne služby ako mučiacu metódu. Človek je zatvorený do bielej izby a postupom času sa z toho úplne zblázni.
Martinovi počas expedície robili spoločnosť Brit a Nórka. To, kde sa nachádza práve teraz, jeho blízki netušia. Deň po tom, ako sa dostal na Južný pól, poslal Petrovi správu o dobrom počasí a o tom, že je pravdepodobné, že sa let naspäť do Čile uskutoční už čoskoro.