Ide pritom o toxicky pôsobiace ťažké kovy, ktoré poškodzujú predovšetkým nervové tkanivo. Vaping dokonca vystavuje dospievajúcich riziku poškodenia mozgu. Olovo a urán prirodzene škodia aj starším ľuďom, ale u nich je nervová sústava na konci vývinu a riziko poškodenia je menšie.
Vedci z USA analyzovali vzorky moču dvoch stoviek ľudí vo veku trinásť až sedemnásť rokov, ktorí fajčili elektronické cigarety. Vďaka tomu zistili, že častí užívatelia majú v tele výrazne vyššiu hladinu olova a uránu. Pravidelní vaperi mali vo vzorke moču až o 40 % viac olova a dvojnásobné množstvo uránu v porovnaní s tými, ktorí vapovali iba príležitostne.
"Je známe, že tieto zlúčeniny spôsobujú u ľudí poškodenie. Medzi užívateľmi elektronických cigariet s príchuťou je veľmi veľa mladistvých a sladká chuť v e-cigaretách môže potlačiť drsné účinky nikotínu a zároveň posilniť jeho vplyv, čo vedie k zvýšenej reaktivite mozgu na podnety. Užívanie e-cigariet v období dospievania môže zvýšiť pravdepodobnosť vystavenia kovom, čo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť vývoj mozgu a orgánov," napísali autori z University of Nebraska.
Okrem toho zdôraznili, že tieto zistenia vyžadujú ďalší výskum, reguláciu vapingu a cielené zásahy v oblasti verejného zdravia s cieľom zmierniť potenciálnu škodlivosť užívania e-cigariet, a to najmä u dospievajúcich.