21. nov. 2023 o 07:59
Miloš Audi, indy100.com

Strašidelné tajomstvo 230-ročného obrazu: Vedci na ňom objavili démonickú bytosť

placeholder
Strašidelné tajomstvo 230-ročného obrazu.
Zdroj: twitter.com/zealotmatica, instagram.com/nationaltrust

Viac ako 230-ročný anglický obraz ukrýval postavu, ktorú museli kvôli kontroverzii rozmazať. Išlo o démonické stvorenie objavené počas nedávnej reštaurácie.

Zaujímavosti
21. nov. 2023 o 07:59
Strašidelné tajomstvo 230-ročného obrazu: Vedci na ňom objavili démonickú bytosť

Viac ako 230-ročný anglický obraz ukrýval postavu, ktorú museli kvôli kontroverzii rozmazať. Išlo o démonické stvorenie objavené počas nedávnej reštaurácie.

Mnohé svetoznáme obrazy skrývajú tajomstvá, ktoré sa odborníkom a výskumníkom podarí odhaliť až po desaťročiach či storočiach. Medzi takéto umelecké diela patrí aj olejomaľba anglického umelca Joshuu Reynoldsa, ktorá skrýva strašidelný odkaz. Ako informoval portál Indy100, tento záhadný doplnok bol podľa odborníkov ukrytý dlhé roky.

Scéna zo Shakespearovej hry

Výskumníkom z anglickej organizácie National Trust sa nedávno dostal do rúk Reynoldsov obraz s názvom "Smrť kardinála Beauforta", ktorý umelec vytvoril v roku 1789. Autor väčšinou vo svojej práci vytváral portréty grófov a šľachty. V tomto prípade zobrazil scénu zo Shakespearovej hry s názvom Henrich VI., diel druhý pochádzajúcej zo 16. storočia. V nej anglický kráľ prosí o milosrdnú smrť pre kardinála a hovorí: "Ó! Nech už je tomu koniec."

Anglickému tímu sa však podarilo odhaliť niečo, čo bolo skryté viac ako 2 storočia. Išlo o strašidelnú démonickú postavu, ktorá číha na ľudí pri posteli. Ukázalo sa, že diabla na obraz namaľoval sám Reynolds, ktorý chcel znázorniť boj medzi dobrom a zlom.

Diabla museli kvôli kontroverzii ukryť

S týmto vyobrazením však podľa výskumníkov neboli spokojní kresťania, ktorí nakoniec rozmazali démona tri roky po namaľovaní obrazu. Zapríčinili tak, že splynul s tmavým pozadím.

Odborníci uviedli, že ich práca nebola ľahká. Museli totiž jednotlivo odstrániť niekoľko vrstiev farby a laku. "Nezodpovedalo to niektorým umeleckým pravidlám tej doby. Často sa vtedy nevidelo, aby bola poetická figúra tak doslovne zastúpená v takejto monštruóznej postave. Keď bol obraz prvýkrát uvedený v Shakespearovej galérii v roku 1789, vyvolal viac kontroverzie ako akékoľvek iné vystavené dielo," poznamenal John Chu, národný kurátor pre obrazy a sochárstvo z organizácie National Trust.

Výskumníkom sa nakoniec podarilo vrstvy farby odstrániť bez poškodenia obrazu. Oslávili tak Reynoldsove 300. narodeniny, ktoré mal 16. júla. "Maľbu teraz budeme prezentovať tak, ako to umelec pôvodne zamýšľal," poznamenali odborníci.