Zaujímavosti
photo Foto
video Video
21. feb. 2024 o 07:58
Miloš Audi, unilad.com

Neuhasiteľný plameň horí priamo vo vodopáde. Nikto presne nevie, ako vznikol

placeholder
Plameň, ktorý nie je možné uhasiť.
Zdroj: istock.com, twitter.com/__femb0t

V New Yorku existuje nezvyčajný vodopád, ktorý v sebe ukrýva takzvaný "večný plameň". Na svete môžeme nájsť len niekoľko podobných úkazov, pričom podľa mnohých práve tento patrí k najzaujímavejším.

Zaujímavosti
21. feb. 2024 o 07:58
Neuhasiteľný plameň horí priamo vo vodopáde. Nikto presne nevie, ako vznikol

V New Yorku existuje nezvyčajný vodopád, ktorý v sebe ukrýva takzvaný "večný plameň". Na svete môžeme nájsť len niekoľko podobných úkazov, pričom podľa mnohých práve tento patrí k najzaujímavejším.

Na našej planéte sa skrýva niekoľko nezvyčajných lokácií, ktorých existencia prekvapuje aj mnohých odborníkov. K jednej z nich patrí aj takzvaný "večný plameň", ktorý sa nachádza priamo v jednej z najväčších svetových metropol. Ako informoval portál Unilad, podľa vedcov tento jav vzniká vďaka obrovským ložiskám plynu, ktoré sa rôznymi spôsobmi dostávajú na povrch.

Večný plameň vo vodopáde

Hovorí sa, že na celom svete existuje deväť prirodzených večných plameňov, pričom jeden z nich sa nachádza aj v New Yorku. Tento úkaz je však známy tým, že sa skrýva na nezvyčajnom mieste, a to priamo vo vodopáde. Nazýva sa Eternal Flame Falls, pričom ho návštevníci môžu nájsť v rezervácii Shale Creek, čo je časť parku Chestnut Ridge.

Toto nezvyčajné miesto nedávno nakrútil fotograf menom Mike Loughran, pričom jeho video získalo na Instagrame viac ako milión lajkov. "Predstavujem vám vzácny, prirodzene sa vyskytujúci, večný plameň. Patrí do skupiny deviatich lokalít, kde môžete nájsť podobný úkaz. Niektorí sa však domnievajú, že ich je viac. Tento plameň patrí k tým najznámejším, a to vďaka svojej nezvyčajnej polohe," uviedol v popise.

Ako vzniká večný plameň?

Mnohí predpokladajú, že tento plameň zapálili domorodí Američania pred stovkami rokov. "Núti vás to rozmýšľať na tým, koľko ďalších podobných úkazov je tam vonku. Niektorí odborníci tvrdia, že sa ich v priebehu storočí mohlo zrodiť aj viac ako sto," poznamenal fotograf. Ďalšie známe večné plamene pritom môžete nájsť v Indii, Turkménsku, Turecku, Etiópii, Iraku, Azerbajdžane či na Taiwane.

Ako je však možné, že podobné večné plamene, ako ten v Eternal Flame Falls, stále jasne horia? Podľa portálu LiveScience to spôsobuje plyn, ktorý pochádza z hlboko ponorených, starých a extrémne horúcich ložísk bridlice. Výskumník Arndt Schimmelmann, ktorý je profesorom na americkej Indiana University, poznamenal, že hoci je hornina v bode varu, skaly vo vodopádoch nemajú vyššiu teplotu ako 60 stupňov.

Horniny sú aj geologicky mladšie, ako sa predpokladalo. Tieto zistenia viedli niektorých vedcov k presvedčeniu, že produkovaný plyn sa dostáva na povrch iným procesom. Túto teóriu sa však ešte nepodarilo potvrdiť. Schimmelmann ale poznamenal, že ak vzniká rovnakým spôsobom v iných lokalitách, znamená to, že máme oveľa viac zdrojov bridlicového plynu, ako sme si doteraz mysleli.