29. sep. 2023 o 07:55
Miloš Audi, unilad.com

Na 25 rokov sa izoloval od celého sveta. Utiahol sa do jaskyne, kde vytesal majstrovské dielo

placeholder
Na 25 rokov sa izoloval od celého sveta do jaskyne.
Zdroj: twitter.com/CultureTrip, twitter.com/sobore

Americký sochár sa rozhodol odísť od všetkého, aby vytvoril impozantné jaskynné umenie. Nakoniec v komplexe strávil vyše 25 rokov, pričom používal len primitívne nástroje.

Zaujímavosti
29. sep. 2023 o 07:55
Na 25 rokov sa izoloval od celého sveta. Utiahol sa do jaskyne, kde vytesal majstrovské dielo

Americký sochár sa rozhodol odísť od všetkého, aby vytvoril impozantné jaskynné umenie. Nakoniec v komplexe strávil vyše 25 rokov, pričom používal len primitívne nástroje.

Muž menom Ra Paulette vytvoril jednu z najveľkolepejších sústav umeleckých diel. Ide o vnútro jaskyne v Spojených štátoch amerických, kde sú do stien vytesané rôzne pieskovcové výjavy. Ako informoval portál Unilad, pri svojej práci používal len primitívne nástroje, ktorými vytváral jemné tvary a vzory.

Impozantné dielo

83-ročný americký sochár začal tvoriť svoje diela v roku 1990. Už v tom čase sníval, že pretvorí jednu z jaskýň v severných púšťach amerického štátu Nové Mexiko podľa vlastných ideálov. Spoločne so svojím psom sa preto úplne izoloval od vonkajšieho sveta a vo vnútri systému začal do stien tvoriť pieskovcové útvary.

Po vyše 25 rokoch a viac ako 12 vytesaných chodbách sa však rozhodol, že svoje majstrovské dielo predstaví svetu. Išlo o rôzne miestnosti s výjavmi, ktoré podľa odborníkov slúžia na modlitbu a meditáciu. "Nachádzajú sa tam tvarované krivky, hladké rímsy, vykladané kamene či úzke rímsy," uviedla ešte v roku 1996 (po necelých dvoch rokoch práce umelca) o diele kritička Martha Mendoza z Los Angeles Times.

Krivky tvaroval podľa slnečných lúčov

Zaujímavé však je, že Paulette svoje diela vytváral úplne primitívne, a to iba pomocou jednoduchých nástrojov vrátane lopaty, malého krompáča či škrabky. "Keď robíte niečo, čo milujete a priťahuje vás to, chcete to robiť stále," uviedol sochár o práci.

Proces svojej umeleckej tvorby nazval "tancom kopania", pričom ako inšpiráciu používal prirodzené svetlo presvitajúce cez škáry, podľa ktorého vyrezával pieskovcové steny jaskyne. Sochár dúfa, že keď si ľudia pozrú jeho prácu, nájdu v sebe nové pocity. "Chcem, aby aspoň na chvíľku hlbšie pochopili princíp svojej existencie," poznamenal Paulette.

Paulette však nie je jediným umelcom, ktorý sa rozhodol pretvoriť prírodné bohatstvo na impozantné dielo. Rovnaký cieľ mal aj Austrálčan Angelo Mastropietro, ktorý minul takmer 200-tisíc libier, aby premenil takmer 250 miliónov rokov starú jaskyňu v anglickom Wyre Forest na vysnívaný dom.

Po tom, čo mu lekári diagnostikovali zákernú sklerózu multiplex, sa rozhodol vložiť svoje srdce do tohto nového projektu. Na stavbe strávil viac ako tisíc hodín, aby vybudoval priestory, ktoré môžete nájsť aj v obyčajnom dome. "Mám tu funkčnú kuchyňu, spálňu, čerstvú tečúcu vodu, podzemné kúrenie a dokonca aj wi-fi," poznamenal Mastropietro o svojom projekte.