Navzdory pokroku medicíny, vedy a techniky stále objavujeme skryté časti nášho organizmu, ktoré nikto predtým nevidel. Existujú však aj ľudia s vlastnosťami a znakmi, ktoré nemá len tak hocikto. Portál Bright Side preto vytvoril zoznam záhadných diagnóz, ktoré sa vyskytujú len u malého počtu ľudí.
Časť mäsa, ktorá nám visí v zadnej časti hrdla, sa nazýva čapík. Ten plní veľmi dôležitú funkciu, pretože nám pomáha prijímať potravu a tekutiny. 2% populácie však majú zriedkavú anomáliu, ktorá spôsobuje, že sa ich čapík rozdvojí. Táto diagnóza je známa ako uvula bifida, pričom je často dedičná. Môže mať za následok ťažkosti s jedením a rozprávaním. Preto sa pri závažnejších prípadoch odporúča chirurgický zákrok.
Zvýšený počet chuťových pohárikov
Niektorí ľudia sa rodia s väčším množstvom chuťových pohárikov a nazývajú sa "supertasteri". Jedinci s touto schopnosťou sú citliví na rôzne chute potravín vrátane kávy, čokolády, brokolice či kyslých pochutín. Podľa portálu National Institute on Deafness and Other Communication má túto vlastnosť približne 25% populácie, pričom ženy majú väčšiu pravdepodobnosť stať sa supertastermi.
Chýbajúce nechty
Predstaviť si človeka, ktorý nemá na prstoch nechty, je veľmi ťažké, no niektorí ľudia sa s touto anomáliou narodia. Anonychia congenita je zriedkavý stav, pri ktorom sa človeku nevyvinú nechty na rukách a nohách. Diagnóza však nijako neovplyvňuje zdravie pacientov a niekedy sa stane, že nepostihuje všetky prsty.
Nezlomiteľné kosti
Na svete existuje veľmi malý počet ľudí, ktorí majú extrémne silné kosti. Túto genetickú mutáciu s názvom LRP5 objavili lekári po tom, čo muž prežil autonehodu bez zranení v roku 1994. Na röntgene zistili, že mal osemkrát hustejšie kosti ako normálni ľudia. Pacienti s touto diagnózou sú veľmi odolní voči zlomeninám a môžu pomôcť ľuďom s osteoporózou, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty.
Malá dierka v blízkosti ucha
Niektorým ľuďom pri narodení vznikne zvláštna diera pri uchu, ktorá sa však môže vyskytnúť u hocikoho. Ide o takzvanú preaurikulárnu dutinu, ktorá je podľa teórií spojená so sínusovým traktom. Zvláštne však je, že nemá žiadny konkrétny účel a je väčšinou neškodná. Podľa portálu Zaujímavý Svet sa najčastejšie objavuje u obyvateľov východnej Ázie, kde ju má až 10% populácie.
Ľudia, ktorí vidia viac farieb
Každý z nás má v očiach fotoreceptory, ktoré nám pomáhajú vidieť svetlo a farby, pričom priemerný človek ich má tri: modrý, zelený a červený. Ľudia s tetrachromaciou však majú vzácnu schopnosť, ktorá spôsobuje, že majú o jeden fotoreceptor naviac. Vďaka tomu môžu vidieť omnoho viac farieb. Podľa portálu Arvo Journals majú ženy väčšiu pravdepodobnosť, že sa narodia s touto diagnózou.
Stály telesný zápach
Táto diagnóza má názov trimetylaminúria a ide o metabolickú poruchu. Existuje pritom iba 100 nahlásených prípadov. Ľudské telo obsahuje chemikáliu nazývanú trimetylamín, ktorá má rybí zápach. Zatiaľ čo metabolizmus priemerného človeka je schopný túto chemikáliu ľahko spracovať, niektorí to nedokážu. To spôsobuje, že sa látka nahromadí v tele človeka, čo zapríčiňuje silný zápach po rybách.
Nadmerný rast vlasov
Existujú ľudia, ktorí sa podobajú na vlkolakov zo strašidelných príbehov. Títo pacienti trpia syndrómom s názvom hypertrichóza, ktorá spôsobuje nadmerný rast vlasov po celom tele. Porucha je veľmi zriedkavá, pričom bolo zdokumentovaných iba 50 prípadov. Príčiny ochorenia doteraz nie sú známe, ale lekári uvádzajú, že sa často dedí a môže sa prejaviť už po narodení.