Rusko nasadilo v blízkosti čiernomorskej námornej základne v Sevastopole cvičené vojenské delfíny. Tie majú chrániť kotviace lode pred podmorskými útokmi. S touto informáciou prišiel Námorný inštitút Spojených štátov, ktorý analyzoval satelitné snímky. Rusi delfínov priviezli do sevastopolského prístavu ešte vo februári a malo ísť o dve klietky.
Trénujú sa aj mrože
Zvieratá sa pohybujú pri vchode do prístavu a ich primárnym cieľom je zasiahnuť v prípade, ak by Rusov ohrozili nepriateľské či záškodnícke operácie. Aj keď je základňa lokalizovaná mimo dostrelu ukrajinských rakiet, môže byť ohrozená. Problematické sú hlavne útoky pod vodnou hladinou, ktoré sú často vedené špeciálnymi potápačskými jednotkami, ktorých cieľom je poškodiť či zneškodniť kotviace plavidlá.
Tréning delfínov na vojenské účely nie je typický len pre Rusko. Zvieratá pre potreby námorníctva cvičia aj Spojené štáty. Okrem delfínov ide aj o mrože. Tento typ výcviku prebiehal počas éry Sovietskeho zväzu, keď vypukla studená vojna.
Výcvikové stredisko bolo lokalizované na polostrove Krym neďaleko Sevastopolu. Po tom, ako sa Sovietsky zväz rozpadol, program už nefungoval. V roku 2012 ho obnovila samotná Ukrajina, ale po dvoch rokoch Rusko anektovalo Krym a delfíny padli do rúk Rusom.
Armáda sa usiluje o to, aby využila echolokačné schopnosti delfínov, teda schopnosť orientovať sa na základe ultrazvukových vĺn. Práve tie im umožnia zachytiť objekty pod vodou vrátane mín. Rusi využívali delfínov aj na námornej základni v Sýrii. Aby toho nebolo málo, Rusko malo na špionážne účely využívať nielen delfínov, ale aj veľryby.