Špecializovaná nemocnica na Floride uviedla, že všetky korytnačky, ktoré testovali v posledných štyroch rokoch, boli samice. Ide o nepriaznivý trend, na ktorom majú zásluhy hlavne klimatické zmeny. Teplota piesku, kde sú vajíčka zahrabané, ovplyvňuje pohlavie morských korytnačiek, uvádza portál Insider.
Odborníci sa v názoroch nezhodujú
Samce sa v priebehu rokov už stali menšinou, pretože z desiatich vajíčok je v priemere až 9 samíc. Z dôvodu prílišného zahrievania piesku je ich čoraz menej. Nie všetci experti súhlasia s tým, tento trend ovplyvňuje prežitie morských druhov korytnačiek. Odborníčka na klímu však tvrdí, že bez ohľadu na všeobecný súhlas zmena klímy vyvíja silný tlak na ohrozené druhy zvierat.
"Existuje sedem druhov morských korytnačiek a u všetkých sa liahne viac samíc," uviedla Lucy Hawkes, ekologička z University of Exeter, ktorá tento fenomén skúma od roku 2007. Z vajíčok morských korytnačiek, ktoré sú inkubované v piesku teplejšom ako 31 stupňov, sa vyliahnu samice. Podľa Betty Zirkelbach, manažérky korytnačej nemocnice na Floride, boli uplynulé štyri letá tými najhorúcejšími v histórii.
"Vedci, ktorí študujú vyliahnuté mláďatá a vajíčka morských korytnačiek, nenašli žiadneho samca," priblížila problematiku. Tento jav sa nevyskytuje len lokálne, ale po celom svete. Štúdia z roku 2018 odhalila, že 99 % korytnačiek vo východnej Austrálii tvorili len samice. Odborníci majú na tento problém rozdielny názor.
Aj samce sa môžu vyliahnuť v horúcom piesku
Biológ David Owens, emeritný profesor na College of Charleston, povedal, že v priebehu niekoľkých desaťročí až storočia nebude dostatok samcov v populácií morských korytnačiek. O problém sa zaujíma aj Melissa Rosales Rodriguez, chovateľka morských korytnačiek zo zoo v Miami. Myslí si, že menší počet samcov by mohol viesť k neudržateľne nízkej genetickej diverzite medzi týmito živočíchmi.
Lucy Hawkes tvrdí, že problém je to o čosi zložitejší. Podľa nej nie je jasné, aká by mala byť optimálna rodová rovnováha. Je bežné, že zo skupiny hniezd morských korytnačiek sa vyliahne asi 90 % samíc a dôkazy naznačujú, že na oplodnenie všetkých vajíčok je potrebných len niekoľko samcov. Zároveň dodala, že väčšie množstvo samíc môže byť evolučnou adaptáciou, ktorá má slúžiť na zvýšenie populácie a zvrátenie ohrozenia.
Niekoľko štúdií tiež naznačilo, že aj samce sa môžu vyliahnuť z horúceho piesku, ak sú vajíčka dostatočne vlhké. "Ak by nebolo dosť samcov, ohrozilo by to populáciu, ale nemyslíme si, že sa to stane," podotkla. Bez ohľadu na to nemožno poprieť, že klimatické zmeny majú vplyv nielen na populáciu morských korytnačiek. So stúpajúcimi teplotami prichádza aj viac búrok, ktoré môžu zničiť tisíce hniezd naraz. Zvyšujúca sa hladina morí zaplaví ich obydlia a vezme so sebou aj vajíčka.