Zem sa pred niekoľkými miliardami rokov zrazila s inou, menšou planétou. Časť z nej zostala ukrytá práve tu, no časť zrejme vystrelila na obežnú dráhu a stala sa základom Mesiaca.
Táto dlho teoretizovaná medziplanetárna zrážka sa odohrala zrejme niekedy pred 4,5 miliardami rokov. Marsu podobná planéta s názvom Theia sa pritom po dopade na Zem roztavila na horúcu lávu. Niektoré jej planetárne pozostatky sú pochované ako husté a masívne bloby hlboko pod Afrikou a tektonickými doskami Tichého oceánu. Vedci ale tvrdia, že dôkazy o tom, kam sa podel zvyšok Theie po tejto havárii, zostali nepolapiteľné.
Teraz však nové dáta kozmickej sondy NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) objavili veľké výpovedné ložiská titánovo-železnej rudy hlboko pod povrchom Mesiaca, čo naznačuje, že ďalšie dôležité pozostatky v skutočnosti vytvorili práve Mesiac.
Mesiac naruby
Planetárny geofyzik Adrien Broquet z German Aerospace Center v Berlíne popísal nálezy GRAIL NASA ako nič menšie ako "hypnotizujúci objav". Nový dokument jeho tímu publikovaný v apríli 2024 v Nature Geoscience sa zameral na gravitačné anomálie hlboko pod povrchom Mesiaca: husté, ťažké kapsy hmoty identifikované senzormi lode GRAIL.
"Analýza týchto zmien v gravitačnom poli Mesiaca nám umožnila nahliadnuť pod povrch. Náš Mesiac sa doslova obrátil naruby. Keď sme videli tie modelové predpovede, bolo to ako by sa rozsvietila žiarovka. Taký istý vzorec vidíme, keď sa pozrieme na jemné variácie v gravitačnom poli Mesiaca odhaľujúce sieť hustého materiálu číhajúceho pod kôrou," uviedli autori z medzinárodného tímu vedcov.