Pomocou analýzy DNA sa polícii podarilo identifikovať pozostatky dvoch ľudí, ktorí tragicky zahynuli pri zrútení Svetového obchodného centra v New Yorku, informovala o tom cez víkend agentúra AFP. Ich totožnosť úrady nezverejnili, keďže si to rodina nepriala, no ide o muža a ženu.
Tragédia z 11. septembra si vyžiadala celkovo až 2753 obetí počas útoku na budovy WTC. "Dúfame, že tieto nové identifikácie prinesú rodinám obetí určitú útechu. Pokračujúce úsilie Úradu hlavného súdneho lekára mesta New York (OCME) svedčí o neochvejnom odhodlaní mesta spojiť všetky obete WTC s ich blízkymi," uviedol starosta New Yorku Eric Adams.
Mnoho obetí sa úradom stále nedarí identifikovať, naposledy sa minulý rok identifikovali ďalší dvaja ľudia. Ide to ale veľmi pomaly, pretože po zrútení oboch veží sa po viacerých nezvestných nenašli žiadne identifikačné stopy. Síce pozostatky posledných identifikovaných našli už pred rokmi, určiť o koho presne ide, je náročný proces. Vďaka moderným technológiám sa snažia o pomoc rodinám, ktorých najbližší sú stále nezvestní.
Ľudia, ktorí mali na starosti identifikáciu tiel pracovali až s 12-tisíc pozostatkami, veľakrát išlo len o úlomky kostí či zuby. Mnohé pozostatky mali DNA silno poškodenú a preto sa nedá presne určiť.
K akým teroristickým útokom došlo?
11. septembra 2001 uniesli 4 komerčné lietadlá devätnásti muži z militantnej islamskej organizácie al-Káida. Dve z lietadiel narazili do takzvaných dvojičiek, ktoré boli obchodným centrom. Dôsledok tohto útoku bol pád oboch veží.
Tretie unesené lietadlo narazilo do časti budovy vedenia Ministerstva obrany USA, išlo o Pentagón vo Virgínii. Ďalšie lietadlo spadlo v Pensilvánii, stalo sa tak potom, čo sa niektorí odvážni pasažieri a členovia posádky pokúsili prebrať kontrolu nad riadením a zastaviť tak teroristov.
Nikto, kto sedel v unesenom lietadle, neprežil. Celkovo si teroristické útoky vyžiadali už 2977 obetí, no 19 samovražedných únoscov nie je v databáze zahrnutých. Medzi obeťami boli aj stovky požiarnikov, policajtov či civilistov. Obete pochádzajú až zo 70 krajín sveta.
Fakty, o ktorých ste možno nevedeli
- Najmladšou pasažierkou v unesených lietadlách bola Christine Hansonová, ktorá mala iba 2 roky. Tešila sa na svoj prvý výlet do Disneylandu. Naopak najstarším pasažierom bol Robert Norton, ktorý mal 82 rokov.
- Požiarny zbor v New Yorku prišiel až o 343 hasičov, ktorí sa snažili pomáhať pri útokoch. Ide tak o takmer polovicu počtu úmrtí v službe v 100-ročnej histórii oddelenia, informuje usatoday.com.
- Spojené štáty ponúkli za informácie vedúce k dolapeniu Usámu bin Ládina odmenu až 25 miliónov dolárov. Počas troch mesiacov ešte pred 11. septembrom posielala CIA 300 mien mesačne agentúram sledujúcich teroristov. V septembri sa počet zvýšil až na 1000.
- Po útokoch zakázali viac ako 65 predmetov, ktoré si pasažieri nemôžu vziať so sebou na palubu lietadla. Medzi ne napríklad patria aj hračkárske zbrane. Pred 11. septembrom to bolo menej ako 30 predmetov.
- Svetové obchodné centrum horelo nepretržite až neuveriteľných 99 dní. Kombinácia leteckého paliva s predmetmi, ako sú kancelárske dokumenty či nábytok spôsobili doslova peklo, ktoré sa snažili hasiči uhasiť takmer 100 dní. Jeden z hasičov uviedol, že tam načerpali extrémne množstvo vody, čo spôsobilo, že to miestami pripomínalo obrovské jazero, informuje history.co.uk.
- Jednou z obetí mohol byť aj Michael Jackson, ktorý mal v noci pred 11. septembrom koncert v newyorskej Madison Square Garden. Na druhý deň ráno mal mať stretnutie v takzvaných dvojičkách, no zaspal a tak stretnutie zmeškal.
- Ďalšia celebrita, ktorá takmer zahynula pri útokoch, bol Seth MacFarlane, ktorý je tvorcom seriálu Family Guy. Mal rezervované miesto v jednom z unesených lietadiel, no o 10 minút ho zmeškal. Zdriemol si na letisku a po prebudení ho čakala hrozivá správa, že lietadlo, v ktorom mal sedieť, narazilo do jednej z veží.
- Je až neuveriteľné, že z obhorených trosiek Svetového obchodného centra sa podarilo vytiahnuť niekoľko ľudí živých. Poslednou zachránenou bola Genelle Guzman-McMillan, ktorá pracovala ako asistentka kancelárie v Severnej veži. Počas nárazu lietadla išla práve dole schodmi, keď sa podľa jej slov začali múry doslova trhať a padali dole. Aj keď sa na ňu zrútil mrakodrap, podarilo sa jej pod sutinami prežiť nekonečných 27 hodín, kým ju hasiči našli.
- Útočníci z 11. septembra používali prepracované kódové názvy, napríklad Pantagón nazývali Fakultou výtvarných umení. Severnú vežu obchodného centra zase Fakultou mestského plánovania. Samotné útoky označovali ako prvý semester.
- Spolutvorca sitcomu Frasier, David Angell, bol na palube lietadle American Airlines Flight 11. V lietadle cestoval spolu so svojou manželkou, no obaja zahynuli po náraze do Severnej veže. Neuveriteľnou zhodou okolností je, že v jednej z epizód seriálu Frasier v roku 1997, dostal doktor Crane telefonát od niekoho, kto letel presne týmto lietadlom.
- Pôvodne sa plánovalo oveľa viac teroristických útokov. Khalid Sheikh Mohammed, ktorý tvoril plán útokov, chcel pôvodne uniesť až 10 lietadiel. Medzi cieľmi mali byť aj jadrové elektrárne. Desiate lietadlo malo pristáť na letisku, kde by verejne zabíjali pasažierov. Nakoniec ale vyhodnotili, že by išlo o veľmi komplikovaný plán a zhodli sa "iba" na 4 únosoch.