06. mar. 2022 o 10:47
Miloš Audi, obkec.sk

Slovenské turistické unikáty: 8 výnimočných miest, ktorými sa môžeme vo svete hrdo pýšiť

placeholder
Unikátne slovenské miesta
Zdroj: twitter.com/DubiousByName, ninka_lasikova

Na svete je veľa krásnych miest, medzi ktorými je aj množstvo unikátov. Takýmito sa môže pýšiť aj Slovensko, ktoré, aj keď nemá veľkú rozlohu, disponuje mnohými neobyčajnými lokalitami. Medzi ne patria aj miesta, ktoré vo svete len ťažko hľadajú konkurenciu.

Cestovanie
06. mar. 2022 o 10:47
Slovenské turistické unikáty: 8 výnimočných miest, ktorými sa môžeme vo svete hrdo pýšiť

Na svete je veľa krásnych miest, medzi ktorými je aj množstvo unikátov. Takýmito sa môže pýšiť aj Slovensko, ktoré, aj keď nemá veľkú rozlohu, disponuje mnohými neobyčajnými lokalitami. Medzi ne patria aj miesta, ktoré vo svete len ťažko hľadajú konkurenciu.

Keď si niekto v zahraničí predstaví Slovensko, väčšinou mu napadne lokalita ako Vysoké Tatry alebo naše hlavné mesto, Bratislava. To však nie sú jediné miesta, ktoré majú nekonečné prírodné, či pamiatkové bohatstvo. Niektoré z nich patria medzi unikáty aj vďaka ich nezvyčajnosti. Aké to však sú?

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinská aragonitová jaskyňa je vo svete naozajstným fenoménom. Na svete sa nachádzajú iba tri objavené aragonitové jaskyne. Tá najkrajšia sa nachádza na Slovensku pri obci Ochtiná a bola objavená v roku 1954. S dĺžkou 300 metrov je najmenšou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Jej bohatá výzdoba vznikla za špecifických klimatických pomerov.

Kamenný vodopád Somoška

Kamenný vodopád Šomoška sa nachádza na maďarsko-slovenskom pohraničí. Čadič, z ktorého je skalný útvar vytvorený, vzniká pomalým ochladnutím lávy. Táto slovenská verzia sa však v ohnutej forme radí medzi svetové unikáty, lebo priamo napodobňuje tvar tečúceho vodopádu.

Futbalové ihrisko v obci Čierny Balog

Medzi najabsurdnejší unikát zo Slovenska určite patrí srdce obce Čierny Balog. Táto obec v okrese Brezno sa môže pochváliť niečím, čo naozaj nikde vo svete neuvidíte. Tribúny s ihriskom tu oddeľujú koľajnice, po ktorých sa 4-krát denne preženie parný vlak. Niečo podobné môžeme nájsť aj vo Vietname, kde sa obývanými ulicami Hanoja tiež každý deň preháňajú vlaky.

Dedinka Čičmany

Čičmany sa preslávili svojou unikátnou ľudovou architektúrou. Nájdete ju na juh od mesta Žilina v Rajeckej kotline. V dedinke sú zruby a drevenice zdobené geometrickými ornamentmi. Tie začali maľovať gazdiné ešte v 19. storočí. Dnešné ornamenty, namaľované na domoch sú vytvorené až po roku 1921, kedy Čičmany zastihol ničivý požiar.

Socha Krista v obci Klin

Na Slovensku tiež máme niečo, čím by sme mohli aspoň čiastočne konkurovať brazílskemu Riu. Neďaleko Námestova, v dedinke Klin, stojí najväčšia socha Krista na Slovensku. Monument meria 9,5 metra, pričom rozpätie rúk sochy je 7 metrov. Na spodku sochy sa vám naskytne krásny výhľad na okolité Námestovo, Suchú Horu či na neďalekú Oravskú priehradu.

Spišský hrad

Spišský hrad patrí medzi najväčšie zrúcaninové hradné komplexy v strednej Európe. Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1120, kedy slúžil ako pohraničná pevnosť. Dnes slúži ako múzeum histórie hradu. Od roku 1993 sa môže pýšiť aj zápisom v Zozname pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Herliansky gejzír

Medzi svetové rarity už 140 rokov patrí aj gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany. Hoci v súčasnosti prameň dosahuje výšku už "len" 20 metrov v intervaloch raz za 34 až 36 hodín, v roku 1874 voda striekala neprestajne 10 dní do výšky až 112 metrov. Avšak, kým drvivá väčšina gejzírov po celom svete vystrekuje horúcu vodu, Herliansky gejzír je preslávený nízkou teplotou vody, a to iba 14 až 18 stupňov.

Stred Európy v Kremnických baniach

Keď sa povie, že Slovensko je srdce a stred Európy, nie je to absolútne žiadny výmysel. Na strednom Slovensku pri obci Kremnické Bane sa nachádza Kostol sv. Jána Krstiteľa. Pri ňom je vztýčený kameň, na ktorom sa píše, že na tomto mieste sa nachádza geografický stred Európy.