28. feb. 2022 o 10:19
Miloš Audi, livescience.com

Najväčšia čierna diera či galaxia: 6 vesmírnych rekordov, ktoré dokazujú, akí sme malí

placeholder
6 vesmírnych rekordérov, ktorí vám vyrazia dych
Zdroj: pexels.com

Náš vesmír je rozľahlé miesto plné obrovských objektov. Tvoria ho planéty, hviezdy, čierne diery, galaxie a zhluky galaxií, ktoré majú rôzne rozmery a hmotnosti. Pri niektorých objektoch však každému zostane rozum stáť.

Zaujímavosti
28. feb. 2022 o 10:19
Najväčšia čierna diera či galaxia: 6 vesmírnych rekordov, ktoré dokazujú, akí sme malí

Náš vesmír je rozľahlé miesto plné obrovských objektov. Tvoria ho planéty, hviezdy, čierne diery, galaxie a zhluky galaxií, ktoré majú rôzne rozmery a hmotnosti. Pri niektorých objektoch však každému zostane rozum stáť.

Vesmír ponúka veľké množstvo krás a objektov, ktoré ľudské oko ešte zblízka nikdy nevidelo. Nájdeme tam hviezdy, planéty, čierne diery či iné telesá, ktoré ľudom vyrážajú dych. Niektorí držitelia týchto vesmírnych rekordov sú však takí masívni, že sa pri nich začneme cítiť ohromení a nesmierne maličkí, píše portál LiveScience.

Vesmír a jeho krásy
Vesmír a jeho krásy
Zdroj: pexels.com

Najväčšia exoplanéta: GQ Lupi b

Astronómovia si najprv neboli istí, čo si majú o exoplanéte spočiatku myslieť. Objavená v roku 2005, obiehala okolo mladej hviezdy. Najprv sa zdalo, že objekt je len obyčajnou planétou alebo hnedým trpaslíkom, čo je typ malej hviezdy. Pozorovania ukázali, že GQ Lupi b má polomer, ktorý je 3,5-krát väčší ako Jupiter. Ak teda zistenia ukážu, že je objekt naozaj exoplanétou, stane sa tou najväčšou, akú sme kedy našli.

Najväčšia hviezda: UY Scuti

UY Scuti je supermasívna hviezda s polomerom, ktorý je približne 1700-krát väčší ako Slnko, čo z nej robí najväčšiu známu hviezdu vo vesmíre. Ak by niekto umiestnil UY Scuti do stredu slnečnej sústavy, jeho okraj by siahal tesne za obežnú dráhu Jupitera. Plyn a prach, ktorý prúdi z hviezdy, by siahal ešte ďalej, dokonca až za obežnú dráhu Pluta.

Najväčšia galaxia: IC 1101

Naša galaxia, s názvom Mliečna dráha, má priemer približne 100 000 svetelných rokov, čo medzi týmto typom galaxií tvorí presný priemer. Na porovnanie, najväčšia známa galaxia IC 1101 je 50-krát väčšia a má asi 2000-krát väčšiu hmotnosť ako Mliečna dráha.

IC 1101 sa rozprestiera na 5,5 miliónoch svetelných rokoch. Je taká obrovská, že ak by sme ju umiestnili na miesto našej galaxie, jej okraj by siahal až za nášho najbližšieho galaktického suseda, Andromedu.

Najväčšia čierna diera: TON 618

Predpokladá sa, že supermasívne čierne diery sa skrývajú v strede každej galaxie a môžu dosahovať hmotnosť miliónkrát väčšiu ako Slnko. Vedci objavili zatiaľ najväčšiu známu čiernu dieru, ktorá poháňa vedľa nej vzdialený kvazar, gigantický objekt vytvorený ešte v ranom vesmíre, ktorý chrlí obrovské množstvo žiarenia. Čierna diera, známa ako TON 618, má podľa vyhlásenia odhadovanú hmotnosť až 66 miliárd Sĺnk.

Najväčšia hmlovina: Hmlovina Tarantula

Najväčšia známa hmlovina sa rozprestiera v rozpätí viac ako 1 800 svetelných rokov. Objekt sa nachádza 170 000 svetelných rokov od Zeme vo Veľkom Magellanovom oblaku, malej satelitnej galaxii, ktorá obieha okolo našej Mliečnej dráhy. Okrem toho, že je to najväčšia hmlovina našej galaxie, je aj najjasnejším objektom Mliečnej dráhy.

Najväčší zhluk galaxií: Shapleyho Supergalaxia (Shapley Supercluster)

Astronóm Harlow Shapley objavil v tridsiatych rokoch minulého storočia kolosálny zhluk galaxií, ktorý teraz nesie jeho meno. Podľa Európskej vesmírnej agentúry má Shapleyho supergalaxia, ktorá obsahuje viac ako 8 000 galaxií, hmotnosť 10 miliónov miliárdkrát väčšiu ako Slnko, najväčšou štruktúrou v nami zatiaľ objavenom vesmíre.