Prvý, kto na ňu natrafil, bol muž menom A.C. Macmillan. Ten v roku 1866 tvrdil, že jeho mulicu rastlina popŕhlila. Predtým, ako zviera skonalo, sa údajne zbláznilo a do dvoch hodín zomrelo, uvádza portál IFLScience. Nepríjemnú skúsenosť s touto rastlinou má aj 42-ročná Naomi Lewis. Pri jazde na bicykli neďaleko svojho domu v austrálskom meste Cairns sa jej nohy nechtiac zamotali do tejto nebezpečnej rastliny. "Bolesť bola neznesiteľná. Dokonca som aj zvracala," povedala.
Bolesti neustúpia ani po rokoch
Manžel ju vzal do lekárne, aby si kúpila voskové pásiky, vďaka ktorým si z pokožky chcela vybrať chĺpky rastliny. Napokon však bola prevezená do nemocnice, kde jej na nohy položili teplé zábaly, ktoré mali bolesť zmierniť. "Mám štyri deti. Absolvovala som tri cisárske rezy a jeden prirodzený pôrod. Túto bolesť ale neprekoná nič," uviedla žena, ktorá si prešla hotovými mukami. Keď bola z nemocnice prepustená, dostala lieky proti bolesti, ale aj po deviatich mesiacoch cíti v nohách ostrú bolesť.
Ďalší ľudia, ktorých popŕhlila táto rastlina, uviedli, že ide o najhorší druh bolesti, aký si niekto dokáže predstaviť. "Spomínam si na ten pocit, akoby sa mi obrovské ruky pokúšali roztlačiť hruď. Dva alebo tri dni bola bolesť neznesiteľná. Nemohol som pracovať ani spať. Štípanie pretrvávalo až dva roky a opakovalo sa vždy, keď som si dal studenú sprchu," povedal muž o svojej skúsenosti.
Rastlina spôsobuje bodavú bolesť, ktorá vrcholí po 20 až 30 minútach. Chĺpky z nej môžu v pokožke zostať až šesť mesiacov, pričom bolesť sa opakuje keď sa koža silno stlačí alebo umyje horúcou, prípadne studenou vodou. Na rastline sa neraz našli stopy po uhryznutí, čo naznačuje, že existujú zvieratá, ktoré jej účinkom dokážu odolať.