20. nov. 2023 o 19:30
Miloš Audi, ladbible.com

Najhorší mučiaci nástroj v histórii? Španielsky somár patril k najbrutálnejším popravám

placeholder
Najhorší mučiaci nástroj?
Zdroj: twiter.com/historyinmemes, twitter.com/VisionaryVoid

V stredoveku sa často používal brutálny mučiaci nástroj zvaný "Španielsky somár". Hoci vznikol v Európe, neskôr sa rozšíril do celého sveta, pričom ho používali aj blízko našich hraníc.

Zaujímavosti
20. nov. 2023 o 19:30
Najhorší mučiaci nástroj v histórii? Španielsky somár patril k najbrutálnejším popravám

V stredoveku sa často používal brutálny mučiaci nástroj zvaný "Španielsky somár". Hoci vznikol v Európe, neskôr sa rozšíril do celého sveta, pričom ho používali aj blízko našich hraníc.

Existujú časové obdobia, ktoré sa vyznačovali nesmiernou krutosťou. Jedným z nich je aj stredovek, kde boli využívané netradičné, no veľmi efektívne mučiace metódy vrátane močenia hlavy do vriacej vody či vhodenia človeka do tesnej hladomorne. Ako informoval portál LADBible, medzi týmito spôsobmi však vytŕča technika zvaná Španielsky somár, ktorý podľa mnohých odborníkov patril medzi najhoršie mučiace nástroje na svete.

Vyzeral ako sedlo koňa

Trestná koza alebo Španielsky somár bol prvýkrát vytvorený v Európe v neskorom stredoveku, no ako mučiaci nástroj sa zaviedol až v ranom novoveku. Hoci bol spočiatku používaný ako jedna z foriem praniera, vládcovia si ho neskôr tak obľúbili, že sa stal aj samostatným nástrojom smrti.

Predmet v podstate vyzeral ako sedlo koňa s trojuholníkovým alebo kosoštvorcovým tvarom na vrchole, ktorý bol často kovový. Trestanca mučiteľ donútil sadnúť si na úzky hrot, pričom na ňom musel byť pripútaný, až kým sa o jeho smrť nepostarala gravitácia a hmotnosť tela. Celková výška kozy/somára tiež bola najmenej 150 centimetrov, aby sa človek nemohol nohami dotknúť zeme.

Používal sa na mučenie alebo ako trest smrti

Prvotná verzia prístroja však nebola efektívna, pretože na bolesť sa muselo dlho čakať. Aby mučitelia proces urýchlili, primontovali na členky trestancov niekoľkokilové závažia, ktoré ich telá posúvali dolu. Samotná miera bolesti potom závisela od toho, ako dlho človek sedel na kovovom hrote.

Aj keď bol somár väčšinou využívaný ako forma trestu, niekedy sa stalo aj to, že mučiteľ človeka nechal na nástroji príliš dlho. To spôsobilo, že ho váha vlastného tela rozrezala na dve časti. Ak bol mučiteľ veľmi zlý, zapálil pod nohami trestaného drevo. Tento spôsob mal dvojitý efekt, pretože spôsoboval bolesť a zároveň nútil trestaného zvíjať sa, čo urýchlilo proces na somárovi.

Somár sa rozšíril do sveta po tom, čo ho kráľ využíval počas španielskej inkvizície v 12. storočí. Existujú dokonca aj dokumenty, ktoré hovoria o jeho zavedení v Česku, a to medzi 16. až 18. storočím.

Toto mučiace zariadenie sa používalo aj za hranicami Európy. Jedným z podporovateľov bol aj prvý prezident Spojených štátov amerických George Washington, ktorý naň posielal svojich vlastných vojakov, aby ich potrestal za menšie priestupky. Ako uvádza portál History Defined, prezident im najčastejšie nariadil, aby na nástroji sedeli 15 minút, čo síce spôsobovalo bolesť, no nedokázalo ich to zabiť. Naopak francúzski osadníci v Kanade v 17. storočí používali somára s úmyslom spôsobiť trvalé škody na zdraví.