Neustále sa zväčšujúca kopa oblečenia, ktoré je vyrobené v Bangladéši alebo v Číne a odosiela sa do maloobchodných predajní v USA, Európe a Ázii, sa do Čile dostane vtedy, keď sa jednotlivé kúsky nepredajú. Na skládkach v púšti Atacama sa hromadí približne 39 000 ton oblečenia, uvádza portál BusinessInsider.
Oblečenie zbierajú tamojšie ženy
Verejnosť šokovali satelitné snímky skládky oblečenia, ktoré boli 10. mája zverejnené na portáli SkyFi. "Snímka s vysokým rozlíšením bola nasnímaná pomocou satelitov a ukazuje, aká veľká je kopa v porovnaní s mestom v spodnej časti obrázka," napísali vývojári zo SkyFi.
K problému sa vyjadril aj Franklin Zepeda, zakladateľ spoločnosti EcoFibra, ktorá sa pokúša opätovne použiť textílie v procese výroby izolačných panelov. Oblečenie podľa jeho slov nemožno posielať na komunálne skládky, pretože nie je biologicky rozložiteľné a obsahuje chemické látky. Nepoužité odevy ležia vedľa prístavu Iquique v Čile, ktorý sa nachádza necelé dva kilometre od chudobnejších štvrtí mesta.
Skládka láka hlavne miestne ženy hľadajúce oblečenie, ktoré by mohli vynosiť alebo predať. Cieľom fast-fashion priemyslu je poskytnúť spotrebiteľom cenovo dostupné módne oblečenie, no podľa Organizácie Spojených národov prispieva 2 až 8 percentami k celosvetovým emisiám uhlíka. Až 85% všetkého textilu putuje každý rok na skládku a výroba fast-fashion odevov vyžaduje obrovské množstvo vody a znečisťuje vodné toky. Podľa odhadov nadácie Ellen McArthur Foundation má na skládke každú sekundu pribudnúť oblečenie v objeme jedného smetiarskeho auta.