Väčšina ľudí by zdolanie maratónu považovala za obrovský životný úspech. Muž menom Alex Roca Campillo, ktorý trpí vážnym telesným postihnutím, si však chcel dokončením pretekov dokázať, že všetko je možné. Ako informoval portál Bright Side, Španielovi sa tento monumentálny úspech podarilo získať vo vynikajúcom čase a stal sa prvým človekom s postihnutím, ktorý dokázal zabehnúť maratón.
Obrovské odhodlanie
Campillo, ktorý pochádza zo španielskej Barcelony, sa od útleho veku trápil s vážnymi zdravotnými problémami. Vo veku 6 mesiacov mu lekári diagnostikovali takzvanú herpetickú vírusovú encefalitídu, inak povedané zápal mozgu. Tento stav nakoniec viedol k detskej mozgovej obrne a telesnému postihnutiu, ktoré v súčasnosti postihuje až 76% jeho ľavej strany tela.
Napriek pochmúrnej prognóze od lekárov sa však Campillo rozhodol bojovať a je odhodlaný posúvať sa vpred. Aj keď trpí zníženou pohyblivosťou na ľavej strane tela, naučil sa komunikovať prostredníctvom znakovej reči, dokáže šoférovať, organizuje rôzne konferencie a je vášnivým športovým fanúšikom. Po boku Campilla neustále stojí jeho žena Mari, ktorá ho sprevádza na akciách a je aj jeho tlmočníčkou. Aj napriek tomu sa však muž stretáva s problémami, pokiaľ ide o interakciu s ľuďmi, ktorí nehovoria jeho jazykom.
Športový duch
Španiel uviedol, že aj keď ho veľmi napĺňa sledovanie športu, je ešte šťastnejší, keď ho môže robiť aj on sám. "Mám vášeň pre výzvy a rád skúšam nové veci, ako napríklad beh, cyklistiku či tentoraz padel. Chcem tak všetkým ukázať, že limity si určuje každý sám," povedal.
Campillo sa preto zúčastnil i podujatia, kde musel zabehnúť maratón. 19. marca 2023 sa postavil na trať a v sprievode niekoľkých bežcov dokázal za 5 hodín, 50 minút a 51 sekúnd aj dokončiť celé preteky. Pri cieli ho pritom povzbudzovalo množstvo fanúšikov. "Pre mňa je šport veľmi dôležitý v každodennom živote, pretože ho vnímam ako životný štýl, pomocou ktorého sa môžem zlepšovať," uviedol muž po pretekoch na svojej webovej stránke.
Okrem športu sa Campillo zaoberá aj tým, že zvyšuje u ľudí povedomie o zdravotných hendikepoch. "To slovo sa mi vôbec nepáči. Ja si myslím, že sme ľudia s rôznymi schopnosťami a sme veľmi radi, ak s nami zaobchádzajú ako s ostatnými," poznamenal.