Oblasť je jedným z najsuchších prostredí na zemi, kvôli čomu tu prežije len veľmi málo rastlín a živočíchov. Najnovší výskum však odhalil obrovský kolos - stratený svet skrytý vo vnútri lagún. Za objavom stojí profesor Brian Hynek, ktorý našiel lagúny spolu s mikrobiologičkou Mariou Farías už minulý rok, uvádza portál Unilad.
Na mieste žijú miliardy rokov staré spoločenstvá
Objav sa podaril vďaka tomu, že Farías priviedla Hynka na jedno zo svojich študijných miest v severozápadnej Argentíne. Vedci museli približne 9 hodín jazdiť po poľnej ceste a zostať v tamojšej dedine s asi 35 obyvateľmi, ktorí majú zásoby vody z jedného vodného prameňa. Hynek si počas pobytu v dedine prezeral satelitné snímky a zbadal niečo, čo vyzeralo ako sieť lagún. Dvojica následne vycestovala, aby sa dostala do oblasti. Výskum ale nebol jednoduchý, pretože čelili nepriazni terénu. Ich úsilie napokon nevyšlo navnivoč, pretože objavili až 12 lagún.
Pod vodou sa im naskytol pohľad na stromatolity, teda komplexné mikrobiálne spoločenstvá, ktoré tvoria útvary podobné koralom v útese. Tie existovali už počas raného obdobia archaika (pred 3,5 miliardami rokov), keď kyslík v atmosfére takmer nejestvoval. "Táto lagúna môže byť jedným z najlepších príkladov prvých známok života na zemi. Nepodobá sa ničomu, čo som kedy videl, alebo vlastne všetkému, čo kedy videl nejaký vedec," ozrejmil.
Objav by okrem iného vedcom mohol poskytnúť pohľad na to, ako mohol vzniknúť život na Marse, ktorý sa podobal tomu na Zemi pred miliardami rokov. "Ak by sa život na Marse niekedy vyvinul na úroveň fosílií, bolo by to takto. Je úžasné, že na našej planéte stále môžete nájsť takéto nezdokumentované veci," dodal. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa stromatolity vytvorili práve na tomto mieste, no vedci dúfajú, že uskutočnia ďalšie experimenty, aby dospeli k jasným záverom. Pracovať budú musieť veľmi obratne, pretože istá spoločnosť chce v oblasti ťažiť lítium, čo by mohlo definitívne zmeniť prostredie lagún.