16. máj. 2024 o 07:58
Miloš Audi, nypost.com

Na výlete sa nakazila zákernou chorobou. Príznaky pokladala za bežnú slabosť, takmer umrela

placeholder
Na výlete sa nakazila zákernou chorobou.
Zdroj: facebook.com/claudia.gill.180, istock.com

Žena sa na dovolenke v Austrálii nakazila zákernou chorobou, ktorá vás pri neliečení môže aj zabiť. Svoje príznaky však nepovažovala za nebezpečné, čo ju takmer stálo život.

Zaujímavosti
16. máj. 2024 o 07:58
Na výlete sa nakazila zákernou chorobou. Príznaky pokladala za bežnú slabosť, takmer umrela

Žena sa na dovolenke v Austrálii nakazila zákernou chorobou, ktorá vás pri neliečení môže aj zabiť. Svoje príznaky však nepovažovala za nebezpečné, čo ju takmer stálo život.

Obdobie dovoleniek by malo byť pre mnohých ľudí splnením snov či prežitím nezabudnuteľných zážitkov. Mladá žena menom Claudia Gill si však počas návštevy Austrálie pretrpela príznaky choroby, ktorá ju takmer zabila. Ako informoval portál New York Post, desivé na tomto incidente bolo, že spočiatku myslela, že ide o obyčajnú nevoľnosť.

Zákerné ochorenie

Gill sa ako 18-ročná rozhodla ísť na dovolenku do austrálskeho Queenslandu, do destinácie, ktorá sa nachádza niekoľko stoviek kilometrov od jej rodného mesta Woonona. Po príchode domov z niekoľkotýždňovej cesty však začala pociťovať podivné príznaky. Uviedla, že ju trápila únava, jej uši boli veľmi citlivé na okolité zvuky a v hlave sa jej ozývalo pískanie. Neskôr žene tiež stuhol krok, často vracala a potom už upadala aj do bezvedomia.

Mladú ženu preto rýchlo previezli do nemocnice, kde lekári zistili, že trpí potenciálne smrteľnou bakteriálnou infekciou zvanou meningokok. Ide o ochorenie, ktoré sa dostáva do obehu a môže spôsobovať otravu krvi. "Povedali mi, že keby som prišla o deň neskôr, s veľkou pravdepodobnosťou by som už nežila," uviedla Gill s tvrdením, že lekári nedokázali zistiť, kde presne toto ochorenie chytila. Žena sa zo zákernej choroby zotavovala niekoľko týždňov, no podarilo sa jej vrátiť do školy a práce.

Prevencia pre ľudí

Po tomto nepríjemnom incidente sa Gill rozhodla nájsť na internete ľudí, ktorí tiež prežili príznaky meningokoka, pretože sa chcela dozvedieť, ako sa vlastne nakazila. Vtedy zistila, že by bola dobrým testovacím príkladom pre ostatných pacientov. Začala preto ponúkať rady ľuďom s podobnými príznakmi a apelovala na to, aby ich nebrali na ľahkú váhu.

Gill z rozhovoru s ostatnými pacientmi tiež zistila, že najčastejšie ľudia odhalia pôsobenie tejto choroby pomocou malej vyrážky, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Problémom však je, že ide o jeden z neskorších príznakov, ktoré ochorenie sprevádzajú. "Keby sa tá vyrážka objavila skôr, okamžite by sme konali. Preto je ale dôležité poznať všetky príznaky," dodala mladá žena.

Hoci sa Gill dokázala z choroby vyliečiť, nezbavila sa úplne všetkých príznakov. Tvrdí totiž, že aj dva roky po prekonaní ochorenia stále máva pravidelné a intenzívne bolesti hlavy či slabosť a nevoľnosť. Odborníci však uvádzajú, že až 20 % preživších pacientov môže mať horšie trvalé následky, ako sú hluchota, mentálna retardácia či život s amputovanou končatinou.