12. okt. 2022 o 10:35
Miroslav Novysedlák, ctidoma.cz, blesk.cz

Československo bolo najväčším exportérom LSD, varil sa aj pervitín. Ochutnali Gott aj Zeman

placeholder
LSD ochutnali Zeman aj Gott.
Zdroj: pexels.com, northfoto.com

Československo by sa v oblasti výskumu drog dalo s pokojným svedomím označiť za skutočne progresívne. Vedci spolupracovali na výskumoch a LSD experimentálne podávali nielen vojakom, ale aj umelcom a politikom. O aké výskumy išlo a ktoré osobnosti nepohrdli drogami?

Zaujímavosti
12. okt. 2022 o 10:35
Československo bolo najväčším exportérom LSD, varil sa aj pervitín. Ochutnali Gott aj Zeman

Československo by sa v oblasti výskumu drog dalo s pokojným svedomím označiť za skutočne progresívne. Vedci spolupracovali na výskumoch a LSD experimentálne podávali nielen vojakom, ale aj umelcom a politikom. O aké výskumy išlo a ktoré osobnosti nepohrdli drogami?

Zrejme len málokto tušil, že bývalé Československo malo prvenstvo vo výskume LSD a dokonca bolo aj najväčším exportérom. Už v 50. rokoch sa v Československu začalo s testovaním tejto drogy. Experimenty a výskumy s touto drogou sa na našom území začali v roku 1952 a trvali do roku 1974. Hlavným propagátorom v psychiatrickej liečbe touto drogou bol Stanislaf Grof, uvádza portál ČtiDoma.

LSD bolo legálne

Primárnym cieľom bolo nájsť látku, ktorá bude vhodná na liečbu ťažkých neuróz a psychopatií. Následne ju chcela využiť aj armáda na oslabenie nepriateľa. Účinky liečby sú neisté, no aj dodnes je tento typ liečby dostupný v rámci experimentálnej liečby psychických chorôb. Vplyv na človeka sa však najprv musel otestovať, informuje portál Blesk.

K testovaniu sa dostalo mnoho českých psychiatrov, sociológov, filozofov a dokonca aj umelcov. Medzi tie najznámejšie mená patrili českí herci Boris Hybner a Petr Oliva, zo spevákov sa na experimente zúčastnil aj Karel Gott. Ešte väčším prekvapením je český prezident Miloš Zeman. Podľa informácií sa mal zúčastniť na večierku na chate, kde chceli látku vyskúšať všetci prítomní.

Mnoho užívateľov na zážitok s LSD spomína ako na jeden z najlepších okamihov v živote, iní by naň však radšej čo najskôr zabudli. Droga má totiž na každého človeka rozdielne účinky. O to, aby sa droga stala v Československu legálnou, sa postaral Národný podnik Galena Opava. Produkcia LSD sa stala vo svetovom meradle hotovým unikátom a Československo bolo veľmocou v exporte drogy do zahraničia.

Ako bolo spomenuté, LSD nemalo využitie len vo výskume liečby psychických chorôb. Skúšal sa aj vplyv na vojenské účely. Príslušníci Československého vojska sa podrobili pokusu, ako sa vysporiadať s rozkazmi pod vplyvom LSD. Hlavným cieľom bolo ovplyvňovať nepriateľskú stranu halucinogénnou drogou, aby bol týmto prístupom súper oslabený.

Výskum sa po rokoch ukončil kvôli hrozbe dlhoročného odňatia slobody a zároveň sa skončila aj výroba a distribúcia do okolitých štátov. Ani to nemení nič na fakte, že Československo bolo hotovou kolískou vo výrobe LSD po celom svete.

Populárne bolo aj varenie pervitínu

Ďalšou drogou, ktorá mala v období komunizmu podstatný význam, bol pervitín. Výroba drogy sa v bývalom Československu stala akýmsi kultom, keďže spôsob výroby pervitínu nie je vôbec zložitý. Ingrediencie sú dostupné takmer všade a vďaka lacnému chemickému náčiniu je možné pervitín vyrobiť aj v kuchyni.

Hlavným varičom počas éry Československa bol Pavel Gregor, ktorý dnes pracuje ako terapeut pomáhajúci závislým počas odvykacej liečby. Za hranice železnej opony neboli pustené drogy ako heroín a kokaín, ktoré boli v období Československej republiky populárne najmä medzi smotánkou. Pervitín sa tak stal jednotkou na trhu.

Prvá vlna popularity pre pervitín bola zaznamenaná už počas druhej svetovej vojny. Droga mala vojakov ponechať čo najdlhšie bdelými. Počas druhej vlny šlo len o využitie na zábavné účely, kvôli čomu mala vo vtedajšom Československu na svedomí množstvo životov. Konopné produkty boli populárne až v 80. rokoch. Obľubu zaznamenali aj domáce drogy a medzi nimi viedli lysohlávky, chemické riedidlá a konzumácia rôznych krémov.